Kláštor trapistov v alžírskom Tibhirine očakáva po 20 rokoch novú komunitu

Dvadsať rokov od zavraždenia siedmich trapistických mníchov v alžírskom Tibhirine by sa tamojší Kláštor Notre Dame mohol stať opäť domovom modliacej sa komunity. Naznačil to Mons. Paul Desfarges, biskup diecézy Constantine a Hippo v rozhovore pre francúzsky denník La Croix.
Po únose a barbarskom zavraždení rehoľníkov na jar 1996 nezostal kláštor, nachádzajúci 90 km od hlavného mesta Alžíru v horách Atlasu celkom opustený. Hoci už nie je domovom rehoľnej komunity, od roku 2001 sa oň stará páter Jean-Marie Lassausse z francúzskeho kňazského misijného združenia spolu s jedným zasväteným laikom. Okrem toho priestory slúžia pre pravidelné návštevy kňazov a rehoľníkov žijúcich v Alžírsku. Pôdu kláštora obrába niekoľko miestnych roľníkov.
Podľa slov jezuitského biskupa Mons. Paula Desfargesa bude pripomienka 20. výročia smrti mníchov z Tibhirine príležitosťou na stretnutie ich rodinných príslušníkov a pravdepodobne sa kláštor stane aj cieľom pešej púte z Alžíru. Ohľadom novej modlitbovej skupiny, ktorá by mala v budúcnosti obývať kláštor Notre Dame zatiaľ biskup neposkytol konkrétnejšiu informáciu.
Siedmi mnísi cisterciánskeho rádu prísnej observancie, označovaného ako trapisti, boli unesení v noci z 26. na 27. marca 1996 dvoma desiatkami ozbrojencov. O mesiac neskôr sa k činu prihlásila skupina islamistických teroristov, ktorá ponúkla Francúzsku výmenu zajatcov. Po bezvýsledných vyjednávaniach prišlo dňa 21. mája zo strany teroristov oznámenie o zabití mníchov, z ktorých telesných pozostatkov boli nájdené iba odťaté hlavy. Podrobnosti o ich smrti neboli doposiaľ objasnené. V roku 2013 francúzsky súd nanovo otvoril vyšetrovanie.
Skupinu zavraždených trapistov z Tibhirine, o ktorých životnom svedectve vypovedá aj film režiséra Xaviera Beauvoisa z roku 2010 s názvom „O bohoch a ľuďoch“ (Des hommes et des dieux) tvorili Christian de Chergé, Luc Docher, Christophe Lebreton, Michel Fleury, Bruno Lemarchand, Celestin Ringeard a Paul Favre-Miville.

Zdroj: RV; -jb-

Ilustračné foto: flickr.com