Ako sa v tom vyznať Kto vyberá dekana? Je farský vikár to isté čo kaplán? (otázky a odpovede)

Článok preberáme s láskavým dovolením redakcie Svet kresťanstva / Postoj.

Milí čitatelia, spúšťame pre vás rubriku poradňového typu, do ktorej tvorby sa môžete zapojiť aj vy. Ak máte otázku, ktorá sa týka duchovného či cirkevného života, môžete nám ju napísať na svetkrestanstva@postoj.sk. Vopred ďakujeme za vaše tipy. 


Na otázky odpovedá cirkevný právnik Radoslav Šaškovič.

Tento týždeň budú témou funkcie kléru v Rímskokatolíckej cirkvi. 

Väčšina veriacich používa pri oslovení kňazov tituly ako pán farár, pán kaplán, prípadne pán dekan. Poznáme však aj ďalšie pozície a funkcie. V našej poradni cirkevný právnik Radoslav Šaškovič odpovedá na otázky, ako sa v tom celom vyznať.

V poslednom čase pribúdajú situácie, keď vidíme označenie farský vikár. Je to synonymum pre kaplána alebo ide o inú funkciu?

V kánonickom práve ide o dve rozličné funkcie. 

Farský vikár je riadne pomenovanie pre kňaza, spolupracovníka farára, ktorého úlohou je pomáhať farárovi pri celej alebo vymedzenej pastoračnej starostlivosti v rámci farnosti. Farský vikár je podriadený farárovi a svoju službu vykonáva pod jeho autoritou.

Kaplán je kňaz, ktorému sa zveruje starostlivosť o nejaké spoločenstvo alebo osobitnú skupinu veriacich, napr. v nemocnici, v škole, v armáde, vo väzení, na lodi a pod. Pri vykonávaní svojej úlohy nie je podriadený miestnemu farárovi, no má s ním udržiavať náležitú komunikáciu. 

Stalo sa teda to, že kňazi pôsobiaci vo farnostiach, ktorých sme bežne zvyknutí nazývať kapláni, sú v skutočnosti farskými vikármi

Neskúmal som, ako sa v minulosti stalo, že sa u nás pre farského vikára zaužívalo označenie či oslovenie kaplán. Domnievam sa, že aktuálny prechod k slovnému spojeniu farský vikár asi bude ešte nejaký čas trvať. 

Správcom farnosti je najčastejšie farár alebo farský administrátor. Aký je v tom rozdiel? Je v poriadku volať farského administrátora pán farár?

Ako na čele diecézy má byť riadne ustanovený diecézny biskup, tak na čele farnosti má byť riadne ustanovený farár. Diecézny či farský administrátor je dočasné provizórne riešenie, ku ktorému sa pristupuje z dôvodu uprázdnenia úradu alebo prekážky v jeho vykonávaní. 

Diecézny biskup má v každej farnosti ustanoviť riadneho farára, ktorý ju spravuje ako jej vlastný pastier pod autoritou diecézneho biskupa. Menovanie farského administrátora je mimoriadna okolnosť. Hoci v praxi majú tie isté povinnosti a práva, rozdiel je vo forme a stabilite ich ustanovenia. 

Môže dokonca nastať situácia, že v jednej farnosti sú obaja: ak má farár vážnu prekážku vo vykonávaní svojho úradu, diecézny biskup ho môže ponechať v úrade a zároveň určiť farského administrátora, ktorý farára dočasne zastupuje. 

Domnievam sa, že žiaden farský administrátor sa neurazí, ak ho oslovíme pán farár. Predsa len ide o najčastejšiu formu oslovovania kňazov bez ohľadu na to, akú pastoračnú službu vykonávajú. Môže nás však usmerniť, aby sme v komunikácii s ním používali iné oslovenie.   

Niektorí kňazi farári sú aj dekanmi. Čo je úlohou dekana?

Ako sú kraje rozdelené na okresy, tak diecézy sú rozdelené na dekanáty, čiže zoskupenia cca desiatich susedných farností. Táto územná štruktúra má pôvod v časoch budovania feudálnej spoločnosti vo Franskej ríši. 

Na čele dekanátu je teda jeden z miestnych farárov, ktorý sa nazýva dekan alebo obvodný vikár, prípadne arcipresbyter alebo inak, podľa toho, ako je to v danom regióne zaužívané. 

Úlohou dekana je napomáhať a koordinovať pastoráciu v dekanáte; dozerať na klerikov, aby si svedomite plnili svoje povinnosti; postarať sa o dodržiavanie liturgických predpisov, správne vedenie a uchovávanie farských matrík a starostlivosť o cirkevný majetok. Má organizovať aj pravidelné rekolekcie, vizitovať jednotlivé farnosti a starať sa o duchovnú a materiálnu pomoc klerikov v dekanáte.  

Vyberá dekana biskup alebo si ho volia kňazi spomedzi seba?

Dekana vymenúva diecézny biskup, pričom podľa svojho rozumného úsudku vypočuje mienku kňazov, ktorí v danom dekanáte vykonávajú službu. Nejde teda o volenú funkciu.

Mandát dekana je časovo obmedzený partikulárnym právom, napríklad päť rokov. Diecézny biskup ho tiež môže z oprávneného dôvodu podľa svojho úsudku odvolať. 

Je pre veriacich farnosti nejako podstatné, že ich farár je zároveň dekanom? Majú ho oslovovať dekan alebo farár?

Dekan je ustanovený predovšetkým pre službu kňazom v rámci svojho dekanátu. Pri tejto agende mu teda zo strany kňazov prináleží oslovenie pán dekan

Vo svojej farnosti však vykonáva pre svojich veriacich službu farára. Z ich strany teda pretrváva vhodné oslovenie pán farár

Jednoducho povedané: pre veriacich farnosti pri bežnej komunikácii či agende nehrá žiadnu rolu, že ich farár je zároveň dekan. 

No ak ide o nejakú úradnú záležitosť, v ktorej vystupuje ako dekan, nie ako farár, potom je aj zo strany veriacich celého dekanátu na mieste, aby s ním komunikovali ako s dekanom. 

Vždy teda závisí od situácie a kvality vzťahu, aké formálne oslovenie použijeme. 

Prečo niektorí dekani nesídlia v meste, po ktorom sa nazýva ich dekanát? Napríklad dekan Pezinského dekanátu nie je farárom vo farnosti Pezinok, ale vo farnosti Grinava. Podobne dekanom dekanátu Skalica je farský administrátor v Kopčanoch, rehoľník z komunity premonštrátov v Holíči.

Ak je niekto ustanovený do služby diecézneho biskupa, je prirodzené, že sa presťahuje do mesta, podľa ktorého je diecéza pomenovaná a ktoré je zároveň sídlom diecéznej kúrie. 

Ak je niekto z farárov dekanátu ustanovený do služby dekana, ostáva na mieste, nemusí sa sťahovať a meniť svoje farárske pôsobisko. Úrad dekana teda nie je zviazaný s úradom farára farnosti, po ktorej je dekanát pomenovaný. 

Agenda dekana je náročná, preto je ňou poverený ten, kto je schopný i ochotný sa jej venovať popri svojich farárskych povinnostiach. 

Radoslav Šaškovič, Svet kresťanstva/Postoj
Foto: Františka Čačková, OSF