Assisi sa pripravuje na Deň modlitby za pokoj

„Smäd po mieri. Náboženstvá a kultúry v dialógu“ – tak znie názov medzináboženského stretnutia, ktoré bude od 18. do 20. septembra hostiť Assisi. Stane sa tak presne po 30 rokoch od prvého historického stretnutia za mier, ktoré v roku 1986 zvolal do kolísky františkánskeho rádu vtedajší pápež Ján Pavol II. Na záver stretnutia Svetového dňa modlitby za pokoj pricestuje do Assisi aj Svätý Otec František.

Na stretnutí za pokoj a mier vo svete sa zúčastní viac než 400 svetových náboženských lídrov, zástupcov inštitúcií a sveta kultúry. Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnia aj ekumenický patriarcha Bartolomej, anglikánsky prímas Justin Welby, predstavitelia židovskej komunity, zástupcovia islamu, budhizmu a ďalší. Prítomný bude okrem iných i poľsko-britský sociológ a filozof Zygmunt Bauman.

Trojdňový program tvoria rozhovory medzi kresťanmi, židmi, moslimami, ázijskými náboženstvami a ďalšími nielen o ekumenizme a medzináboženskom dialógu, ale aj o terorizme, ktorý popiera Boha. Ďalšími témami budú chudoba, migranti a utečenci, ako aj vojnové konflikty na Blízkom východe. Prierez dejinami od prvého stretnutia až po dnešok ponúkol hovorca Svätého konventu v Assisi, minoritský páter Enzo Fortunato:

Tohtoročné podujatie organizuje Komunita sv. Egídia v spolupráci s Diecézou Assisi, Františkánskymi rodinami a ďalšími hnutiami a cirkevnými združeniami, za účasti Biskupskej konferencie Umbrie a samospráv mesta a regiónu.

Zdroj: TKKBS; RV

-jpi-