Benedikt XVI.: Dúfam, že sa k nim čoskoro pripojím

Cisterciácké opátstvo Wilhering zverejnilo list emeritného pápeža Benedikta XVI. Kondoluje v ňom k úmrtiu profesora Gerharda Winklera, svojho niekdajšieho kolegu na univerzite, a sám naznačuje, že je pripravený vydať sa na poslednú cestu za svojimi priateľmi.

V liste k rukám opáta hornorakúskeho cisterciánskeho opátstva Wilhering Benedikt XVI. vyznáva, že ho správa o odchode prof. Winklera hlboko zasiahla. „Zo všetkých mojich kolegov a priateľov mi bol najbližší,“ píše emeritný pápež. „Jeho veselá a hlboká viera ma vždy priťahovali. Teraz dospel na druhý breh, kde ho určite očakáva veľa priateľov. Dúfam, že sa k nim čoskoro pripojím,“ čítame v liste datovanom 2. októbra.

Cisterciánsky mních Gerhard Winkler bol v rokoch 1983-1999 profesorom cirkevných dejín na univerzite v Salzburgu. Predtým pôsobil od roku 1974 na univezitě, kde prednášal takisto Joseph Ratzinger (1974-1977).

Ako uviedol na konci septembra osobný sekretár Benedikta XVI., arcibiskup Georg Gänswain, emeritný pápež „je vo svojich 94 rokoch fyzicky veľmi slabý, ale myseľ má jasnú a nestratil zmysel pre humor“. Od svojej rezignácie žije v kláštore Mater Ecclesiae vo vatikánskych záhradách, kde pokračuje vo svojom poslaní modlitbou za Cirkev.

TK KBS, RV cz
Foto: Františka Čačková, OSF