Ako vznikla kniha rozhovorov s bratom Filipom.
„Práve dnes ráno som premýšľal nad tým, ako sa cítim veľmi nehodný. A že rehoľník po toľkých rokoch života v kláštore by mal mať väčšiu hĺbku a ukotvenosť, ako mám ja… Ale možno niečo z toho môjho uboleného, nažitého a turbulentného môže ľudí viac priblížiť k realite duchovného života. Takže sa na to s pomocou dobrého Boha dám…“ odpísal brat Filip 6. júna minulého roka v esemeske, ktorou reagoval na našu ponuku a výzvu spraviť s ním knižný rozhovor.
O niekoľko mesiacov nato sme sa s ním stretli vo františkánskom kláštore vo Fiľakove. Výsledkom je kniha s názvom Brat Filip: Mám všetko, aj keď nič nemám, ktorú si môžete objednať tu.
Františkánsky kňaz v knihe otvorene hovorí nielen o svojom živote, ale aj o cirkvi, spoločnosti i politike. Nevyhýba sa ani ďalším témam, o ktorých zatiaľ nikdy s nikým nehovoril.
„Kedysi som spravil s Pánom Bohom takú dohodu, že ak príde nejaká požiadavka na článok alebo iný mediálny výstup, tak by som to asi nemal odmietať, lebo to nie je niečo, čo chcem ja, ale prichádza to zvonka. A ak to má poslúžiť na Božiu slávu, tak sa do toho dám,“ vraví brat Filip. „Podľa tohto kľúča som postupoval. Nikdy som nikoho neprosil, aby uverejňoval niečo, čo som ja napísal. Vždy išlo o moju reakciu na prosbu. Podobne to bolo aj s touto knihou.“
Imrich Gazda vo videorozhovore opisuje aj to, ako kniha s bratom Filipom vznikala. „Boli to pre nás také malé duchovné cvičenia. Mohli sme byť niekoľko dní plnou súčasťou vašej komunity vo Fiľakove. Neboli sme tam len ako hostia, ale absolvovali sme s vami modlitby, omše, spoločné stravovanie či charitatívne aktivity,“ spomína Gazda. „Sledovali sme tak Filipa v prirodzenom prostredí – doma, kde je zaťažený svojimi starosťami, radosťami a povinnosťami. Často musel odbiehať a potom pribiehať.“
Život v pohybe je však len jedným rozmerom Filipovej osobnosti. Dopĺňa ho hĺbavé uvažovanie a premýšľanie nad životom.
„A táto kniha je odrazom tohto uvažovania, nie je to len opisovanie života. Veľa sme sa pri spoločnom zhováraní nasmiali, ale veľa sme aj mlčali a boli chvíle, keď sme aj plakali. Bolo to silné a verím, že sa nám to podarilo dostať aj na stránky tejto knihy,“ dodáva Gazda.
Vo videorozhovore vraví Filip aj o tom, z čoho má v súvislosti s knihou obavu, prečo chcel dovysvetliť svoj vzťah k otcovi, aj to, prečo sa spomedzi všetkých chudobných dostal na fotku do knihy práve Laci z Fiľakova.
Pozrite si fotografie, ako vyzeralo nahrávanie knižného rozhovoru s bratom Filipom vo Fiľakove:
Zdroj: Adam Takáč / svetkrestanstva.postoj.sk
Foto: Postoj/Tomáš Puškáš