Dominikán, ktorý zachránil vzácne spisy pred ISIS, sa stal arcibiskupom

Vďaka pohotovosti rehoľného kňaza Nadžíba Mikaíla sa Islamskému štátu nepodarilo zničiť vzácne spisy.

Irackého kňaza, ktorý zachránil množstvo náboženských rukopisov pred džihádistickou organizáciou Islamský štát, v piatok vysvätili za nového chaldejsko-katolíckeho arcibiskupa Mósulu.

Nadžíb Mikaíl (63) bol inaugurovaný v mósulskom Kostole sv. Petra za účasti katolíckych lídrov z daného regiónu i USA, ako aj miestnych činiteľov a obyvateľov, informuje tlačová agentúra AFP.

Mikaíl vstúpil do cirkevného života ako 24-ročný a pôsobil v mósulskom Kostole Panny Márie. Tu viedol záchranu takmer 850 starodávnych rukopisov v aramejčine, arabčine a iných jazykoch, ako aj 300-ročných listov a približne 50-tisíc kníh.

V roku 2007 presunul tento archív do mesta Karakoš, kedysi najväčšieho kresťanského mesta v Iraku, aby ho ochránil počas islamistického povstania, ktoré prinútilo tisícky kresťanov ujsť z Mósulu.

Mikaíl sa opäť ujal akcie, keď džihádisti z ISIS, neslávne známi svojím ničením chrámov a artefaktov, ktoré sú podľa nich v rozpore s ich neokonzervatívnou interpretáciou islamu, v roku 2014 obsadili Irak.

Ako sa extrémisti priblížili ku Karakošu, kňaz naložil do svojho auta vzácne rukopisy, knihy zo 16. storočia a nenahraditeľné záznamy, a utiekol na východ do relatívneho bezpečia autonómneho regiónu Kurdistan.

S pomocou ďalších dvoch mníchov zo svojho dominikánskeho rádu Mikaíl presťahoval i Digitalizačné centrum orientálnych rukopisov, ktoré vyhotovuje skeny poškodených rukopisov z kostolov a dedín z celého Iraku.

Niekoľko mesiacov po tom, ako iracké vládne sily v lete 2017 oslobodili Mósul z područia ISIS, sa Mikaíl vrátil do mesta.

TASR
Foto: Flickr.com/Silvina Frydlewsky/Ministerio de Cultura de la Nación