Facebook – druhý najväčší štát na svete

Keby ich mali starí Rimania, ich impérium by ešte pár storočí vydržalo. Sociálne siete. Priestor na internete, kde sa ľudia prepájajú, vymieňajú si nielen dáta, ale aj emócie, zážitky, túžby. Najobývanejšou z nich je Facebook.

 

Životný priestor

 

Či chceme alebo nie, musíme uznať, že sociálne siete sú antropologicky reálnymi miestami so životnými skúsenosťami. Hoci život online sa odlišuje od offline sveta, ktorý je reálny a  plný osobných stretnutí. Medzi online a offline životom však existujú úzke prepojenia. Vo vzájomnej interakcii  sa tu tvorí identita, vzťahy, história, prenášajú sa zvyky… Online život sa stal súčasťou našej kultúry a priniesol so sebou aj revolučné zmeny podobne, ako keď do ľudských dejín vstúpila kníhtlač.

 

 

Zoznámte sa, prosím: Facebook

 

Počtom obyvateľov je Facebook (FB) druhý najväčší štát na svete. Medzi jeho digitálnymi občanmi sa nájdu aj rehoľníci. A ďalší z nich uvažujú, či podstúpiť riziko registrácie, alebo sa radšej držať stranou.

Veľkou výhodou FB je, že nám umožní udržiavať priateľstvá  hlavne s ľuďmi, s ktorými nie sme často v kontakte, ale máme k nim citový vzťah. Užívateľ FB si utvorí vlastný profil, ktorý mu funguje takmer ako diár. Na svojej nástenke si môže zavesiť svoje skúsenosti  dňa – statusy, založiť si archív spomienok vo foto či videoalbume.  Ľahko sa tu sledujú narodeniny priateľov a to, čo s čím sa na FB rozhodnú podeliť.

 

 

Bezpečne fungovať

 

Super možnosti ale aj mnohé riziká. To má spoločné FB s elektrinou. Môže poslúžiť v dobrom – na spropagovanie akcií, kontakty s ľuďmi – dať im potešenie, povzbudenie formou slova, piesne, videa, fotky… Číhajú tu však aj nebezpečenstvá. Finalistka superstar Dominika Stará sa sťažuje, že má na FB viac ako 120 profilov, z toho iba jeden si založila ona sama. Ktosi má z toho zábavu, že môže fingovať jej falošnú identitu. A je proti tomu bezmocná. Kto vie, ktoré konto je to jej – autentické?

Veľa záleží aj od toho, aké informácie o sebe  užívateľ zverejní. Tí opatrnejší  – radšej takmer nič, len povinné údaje, pretože sú si vedomí, že tieto fakty sa používajú pre zadavateľov reklamy. Podľa veku, záujmov a ďalších informácií vedia pre každého doladiť práve zodpovedajúcu reklamu, ktorá sa zobrazuje na pravom okraji monitora. Internetoví analytici odporúčajú zverejniť o sebe len to nevyhnutné – ale pravdivé. Éra vytvárania si druhej identity na webe je už za nami. Priniesla viac škody ako úžitku. Teraz sa nosí transparentnosť a autentickosť – tvrdia odborníci .

Mnohí mladí obľubujú online hry a rôzne ďalšie zábavné aplikácie na FB. Tie však zbytočne zaťažujú ich počítač a zaberajú veľa miesta. Nehovoriac o čase, ktorý tu stratia opatrovaním kráv v hre Farmwill či virtuálnou prácou v reštaurácii.

Aj v priestoroch FB treba dodržať morálne zásady, ak chceme zachovať vzťahy. Kamarátka sa tu raz v komentári posťažovala na inú, ktorá nebola z jej skupiny priateľov. Komentovali to však ich spoloční priatelia a tým pádom sa to ukázalo aj spomínanej neobľúbenej osobe. Rozbilo to celú partiu, ktorá sa práve chystala na dovolenku do Toskánska. Z výletu napokon nič nebolo. To, čo sa deje off line platí aj on line – úcta voči druhému, zachovanie ôsmeho prikázania vždy naše vzťahy podporí. Porušenie noriem prináša spory a rozdelenia.

 

Desatoro  pre život na facebooku

 

Ako teda fungovať bez zranení v tejto veľkej sieti? Zopár zásad by sa našlo a každý by iste vedel pridať ešte čosi z vlastnej skúsenosti.

 

Andrea Miklovičová, Miroslava Tarajová 

 

  1. Na profilovej fotke nemusí byť človek hneď jasne rozpoznateľný,  zvlášť ak si chce chrániť svoje súkromie.
  2. Profilovú fotku sa oplatí mať s nižším rozlíšením, aby sa nedala zneužiť na fotomontáže.
  3. Nedať sa fotiť v kompromitujúcich situáciách – k fotkám sa môže dostať niekto, kto to zavesí na oči facebookovskej verejnosti.
  4. Rátať s tým, že ak tam niečo zavesíme, môže sa k tomu dostať ktokoľvek, hoci sme si predtým nastavili prísne podmienky, že sa to zobrazí len priateľom. Jeden nikdy nevie, kde sa čo prešmykne.
  5. Keď náš niekto označí na fotke, s ktorou nesúhlasíme, funguje aj funkcia odznačiť. Ťažko však povedať, koľkí to už dovtedy videli…
  6. Chat (čet – online dopisovanie) sa dá aj vypnúť, keď nechceme aby všetci vedeli, že sme práve na FB.
  7. Kto si chce viac chrániť súkromie, nech zváži koľko a akých priateľov si pridá.
  8. Kto chce naopak odvážne a neohrozene evanjelizovať a bude otvorený všetkým a všetkému, akčný na každom FB poli, nech zváži mieru, aby sa nestal otravným a prehliadaným.
  9. Nezverejňovať fotky s drahým technickým vybavením či inými finančne hodnotnými vecami, nepísať statusy typu: „Všetci sme práve na dovolenke a kláštor je prázdny.“ Takéto materiály môžu byť pozvánkou pre zlodejov.
  10. Každý piaty človek na internete sa vydáva za niekoho iného, tvrdia mediálni analytici. Preto vždy treba zvýšiť ostražitosť pri ľuďoch, ktorí sa k nám hlása na FB a nepoznáme ich v reálnom živote.

 

 

A popri tom všetkom samozrejme zachovať všetky pravidlá úcty voči druhým – rovnako ako v offline živote. Napríklad osobné posolstvá pre nášho priateľa napísať radšej do súkromného odkazu a nie vyvesiť ich na nástenku, aby ich videl každý, kto o neho „zavadí“.

 

Jeden život

 

Tomu, kto patrí Bohu, je jedno, či sa práve modlí v kaplnke, pracuje alebo sa sprchuje. Všetko je jeden život pre Boha. Tak isto je to jeden život – či som online alebo offline. Sprevádzajú ho tie isté hodnoty, tie isté normy. Sme stále tými istými osobami, ktoré sa rozhodli pre lásku, morálku a bdelosť. V internetovom prevedení majú niekedy aj nové formy, keďže presa ide o nové technológie, ale korene sú tie isté. Veľa dokáže poradiť zdravý sedliacky rozum a rozhovory o skúsenostiach tých, čo už na internete čosi zažili.