Generalát misijných sestier: Sestry šijú masky na tvár

Zatiaľ čo väčšina práce na generalátoch rôznych rehoľných spoločenstiev pokračuje za zatvorenými dverami (v dobrovoľnej karanténe), skupina Misijných sestier služobníc Ducha Svätého našla ďalšiu činnosť, pri ktorej využijúc svoje ruky robia niečo spoločné a sú pritom užitočné.

Sestry sa dali na šitie rúšok. 

„Nemôžeme ich poslať do nemocníc, pretože masky musia mať filtre,“ uviedla sestra Eleonora Cichon, členka šicieho tímu, 23. marca pre Catholic News Service.

Sestry ich tiež nedistribuujú širokej verejnosti, pretože neexistuje spôsob, ako potvrdiť ich účinnosť pri zastavení šírenia choroboplodných zárodkov a koronavírusu.

50 trojvrstvových masiek, ktoré vyrobili, sa však už používajú. Generálna komunita zahŕňa 40 sestier, 8 noviciek, kňaza a 2 utečenecké rodiny – jedna rodina má troch členov a druhá je sedemčlenná.

„Všetci sme na generaláte v poriadku,“ povedala, „ale ak musíme ísť von, chceme chrániť seba a tiež ľudí, s ktorými sa stretneme na ulici.“

Okrem toho povedala, „je aj pre nás dôležité, robiť niečo iné.“

Podľa talianskych karanténnych pravidiel môžu ľudia opustiť svoje domovy a ísť do obchodu s potravinami, do lekárne alebo do stánku s novinami. Aj keď sú od seba vzdialení jeden meter, väčšina ľudí si zakrýva ústa a nos – maskou alebo šatkou – a veľa ľudí teraz nosí aj latexové rukavice.

Už začiatkom marca sestra Eleonora povedala, že lekáreň najbližšia k bránam kláštora mala na dverách nápis „Rúška vypredané.“ A tento oznam tam stále je.

Masky sestier sú vyrobené z jednej vrstvy bavlny a dvoch vrstiev „tkaniny špeciálnej na masky“ a po každom použití sa vyperú.

„A keďže život pokračuje aj v karanténe,“ povedala, „sestry sú vďačné za malý dvor, kam môže šesť detí utečeneckých rodín vyjsť a hrať sa.“

„Teraz nemôžu chodiť do školy, takže obzvlášť popoludní chodia von a hrajú sa. Oni nám dávajú život.“

Sestry sú v kontakte prostredníctvom e-mailu a počítača so svojimi členmi a priateľmi po celom svete. Mnoho z nich píše, aby skontrolovali sestry v karanténe a uisťujú ich o svojej modlitbe, povedala sestra Eleonora.

„Ľudia sú takí dobrí.“

Zdroj: www.globalsistersreport.org
Preklad: Katarína Junasová, SSpS