Hokejoví zasvätení hrali na turnaji v Ružomberku

Rehoľníci na ľad! Aj takýto pokrik ste mohli počuť túto sobotu 26. januára 2019 v Ružomberku na Charitatívnom hokejovom turnaji kňazov.

Myšlienka zúčastniť sa na charitatívnom hokejovom turnaji kňazov z rôznych diecéz ako tím rehoľníkov vznikla na stretnutí kňazov na Zelený štvrtok 2018 v Košiciach. Už počas posledného vo Vranove nad Topľou bola vyjadrená ochota a otvorenosť zaradiť ďalší tím zložený zo zasvätených – a tak sa do turnaja zapojili prvýkrát v tomto roku. Ide o podporu jeho nosnej myšlienky a zároveň ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Na turnaji sa tento rok vyzbieralo 3086,65€ pre organizáciu Dorka, konkrétne pre Krízové centrum pomoci v Ružomberku.

Horný rad zľava: Martin Huk, Peter Hitka, Alojz Šeliga, Norbert Pšenčík, Michal Fecko, Peter Chodelka, Pavol Kalata, Pavol Pillár
Dolný rad:  Ján Fábian, Patrik Mižák, Milan Janák, Marek Michalenko, Ján Otruba, Martin Komar

Cieľom bolo vytvoriť tím rehoľníkov a zúčastniť sa turnaja, aby tak vydali svedectvo o spolupráci s Cirkvou na každej úrovni. Slovami Svätého Otca Františka: „Len v tíme môžeme vydať zo seba to najlepšie.“

Tím sa stretol na ľade prvýkrát priamo počas turnaja, keďže sú z celého Slovenska a pastoračné povinnosti im nedovolili stretnúť sa na spoločných tréningoch. Koluje medzi nimi myšlienka, že ich trénerom je Kristus – ten im isto pomohol získať tretie miesto. Tím dal dokopy salezián Ján Fábian: „Chceme svedčiť aj hrou v duchu dona Bosca a iných svätcov zakladateľov, a tak prežívať kus neba už tu na zemi. Tak ako sa dá spolu spievať, modliť sa a pracovať, tak si vieme predstaviť aj serióznu športovú hru na oslavu Boha.“ Oslovil členov rôznych spoločenstiev, o ktorých vedel, že hrávali hokej na svojich pôsobiskách, a potom na základe tipov, ktoré ako reťazová reakcia ponúkali samotní oslovení. Väčšina z nich vyrastala s hokejkou v ruke na zamrznutom jazere medzi svojimi rovesníkmi, iní majú skúsenosti aj s rôznymi laickými partiami na klzisku v rámci oddychu a apoštolátu. Sú však medzi nimi aj takí, ktorí hrávali za kluby (Norbert Pšenčík, Milan Janák).

Tím zasvätených tvorilo 13 hráčov:
41 Ján Fábian – Saleziáni don Bosca, kňaz a učiteľ, Žilina
12 Alojz Šeliga – Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul, kňaz, Dobruška
92 Peter Chodelka – Saleziáni don Bosca, brat koadjútor a ekonóm, Humenné
44 Martin Komar – Spoločnosť Ježišova, kandidát kňazstva, Bratislava
11 Pavol Kalata – Saleziáni don Bosca, brat koadjútor, Námestovo
17 Martin Huk – redemptoristi, kňaz a predstavený, Gaboltov
33 Patrik  Mižák – Saleziáni don Bosca, v základnej formácii, vychovávateľ na internáte, Žilina
24 Pavol Pillár – Saleziáni don Bosca, kňaz, Žilina
67 Norbert Pšenčík – kapucín, provinciál kapucínov, Bratislava
20 Peter Hitka – Saleziáni don Bosca, kňaz a ekonóm, Žilina
8 Marek Michalenko – Saleziáni don Bosca, kňaz a učiteľ, Nová Dubnica
18 Ján Otruba – kapucín, Pezinok
87 Milan Janák – Saleziáni don Bosca, direktor komunity, Bratislava Mamateyova.

Navyše v banskobystrickom tíme hrali ešte dvaja kapucíni:
36 Tomáš Kňaze – rehoľný brat, Poniky
47 Vladimír Polák – kňaz, Hriňová.

A kde ich môžete stretnúť a vidieť hrať? „Myslím si, že sa vrátime medzi svoje partie v našich pôsobiskách, medzi svoje ‚ovečky‘, ktoré s vierou niekedy majú ťažkosti a cez šport sa nám možno podarí prihovoriť sa im. Dúfam, že tam nás medzi nimi nájdete,“ povedal Ján Fábian. Ak by sa im podarilo stretnúť viackrát na nejakom priateľskom zápase mimo oficiálnych turnajov proti iným diecézam, uvítali by to. Je tu priestor pre rast – aj pre oficiálne zastrešenie cez KVRPS či sponzorov, aby mohli mať oficiálne dresy s logom a s nášivnými menami hráčov, ako to majú na zápasoch diecézni kňazi.

Najstarší hráč medzi zasvätenými, 64-ročný kapucín Ján Otruba a hosť turnaja – brankár Ján Laco.

Na otázku nedávno spojenej ženskej a mužskej konferencie vyšších rehoľných predstavených (KVRPS) a zasvätených žien-hokejistiek Ján Fábian povedal: „Čo sa týka žien a hokeja, ja osobne s tým problém nemám. Veď aj volejbal si zahráme spolu. A v našom veku a postavení ten hokej už nie je taký tvrdý a drsný šport, ako to vidíme v NHL alebo v KHL či inde. Vzhľadom na líniu turnaja (turnaj kňazov) sme sa ale zatiaľ dohodli, že tento ružomberský turnaj 2019 bude v tejto línii.“

Zasvätení neboli v sobotu na ružomberskom štadióne iba na ľade. Na tribúne fandili rehoľníčky a rehoľníci z viacerých komunít – od tých, ktorí prišli na hokej pešo z niektorej ružomberskej komunity, až po tých ktorí pricestovali z Bratislavy, Žiliny, Lendaku či Okoličného.

A len aby vám nechýbali základné informácie: turnaj vyhrala Spišská diecéza, na 2. mieste boli kňazi Košickej arcidiecézy, tretie už viete a štvrté patrí Banskej Bystrici.

-fc-
Foto: Františka Čačková, Peter Volek, Bartolomej Kameník