Jezuiti na Filipínach odsúdili popravy bez súdu ako formu boja proti drogám

Filipínski jezuiti sú proti mimosúdnym popravám ako metóde boja proti drogám, ktorú v poslednom období zintenzívnila vláda Rodriga Duterteho. Verejnou výzvou s podpisom provinciála Antonia Morena, vyhlásenou vo všetkých kostoloch, školách a inštitúciách jezuitov na Filipínach, rehoľa upozornila, že hromadné popravy bez súdneho procesu, ktoré aplikuje vláda v rámci svojej kampane boja proti drogám, nie sú správnou odpoveďou na problém. Nie je to iba vec prezidenta, vlády a polície, ale v boji proti tomuto zlu sa musí zjednotiť celá spoločnosť, vyzývajú jezuiti.

„Hrozba drog nie je iba problém politický či trestný. Je to zlo útočiace na ľudstvo. Zlo však nemôžeme zdolať len pištoľami a guľkami. Proti tomuto zlu treba bojovať spoluprácou, múdrym používaním politickej a ekonomickej moci, obetou a modlitbou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Jezuiti touto formou podporili stanovisko arcibiskupa Manily, kardinála Luisa Antonia Tagleho, ktorý apeloval na svedomie tých, ktorí produkujú a predávajú ilegálne drogy, a tiež na svedomie všetkých, ktorí zabíjajú nevinných.

V hlavnom meste Manile už vyše týždňa každý večer znejú zvony kostolov ako pripomienka obetí mimosúdnych vrážd. Cirkev takto upozorňuje na vážny problém spolu s rozličnými zložkami občianskej spoločnosti. Za rok 2016 sa odhaduje okolo 12 tisíc obetí hromadných mimosúdnych popráv vykonaných na Filipínach.

Zdroj: RV, jb
Foto: phjesuits.org
-fc-