Jezuiti na Ukrajine pomáhajú utečencom vo vnútrozemí

V súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu organizujú jezuiti z Chmelnického, mesta vzdialeného viac ako 300 kilometrov západne od Kyjeva, pomoc pre utečencov, ktorí prichádzajú z najnebezpečnejších častí krajiny. Niekoľko desiatok ľudí tu môže nájsť dočasné útočisko.

Kňaz Bartłomiej Przepeluk, zodpovedný za toto miesto, zostal v Chmielnickom na znak solidarity s Ukrajincami. „Ktokoľvek v núdzi môže pred tým, ako bude pokračovať v ceste, zostať u nás, odpočívať alebo prenocovať, dostať teplé jedlo a porozprávať sa. Naše dvere sú otvorené pre každého,“ ubezpečuje jezuita, ktorý pôsobí vo Farnosti sv. Anny.

„Naše mesto je na relatívne bezpečnom mieste, je tu – zatiaľ – ticho, aj keď cítime napätie a máme obavy, čo sa môže stať. Chmielnicki sa nachádza na križovatke dôležitých ciest, prechádza tadiaľ množstvo ľudí a keďže je zavedený zákaz vychádzania, ľudia sa musia niekde na noc zastaviť. Sme v neustálom kontakte s vojenským kaplánom, ktorý je zodpovedný za rozdeľovanie ubytovania, ale reagujeme aj na priame telefonáty od ľudí,“ – povedal v rozhovore pre Vatikánske rádio Bartłomiej Przepeluk. „Naši hostia si môžu ľahnúť na postele s čistou bielizňou, majú možnosť osprchovať sa, niečo zjesť, vypiť kávu alebo čaj a majú možnosť sa porozprávať. Sú tam naši otcovia a rehoľné sestry. Všetci pomáhame, ako vieme, aj prostredníctvom rozhovoru, trpezlivého počúvania toho, čo chcú ľudia zdieľať. Často sú zranení, vystrašení z celej situácie a náš dom je miesto, kde môžu chvíľu zostať. Táto iniciatíva funguje vďaka štedrosti farníkov a pastorácii mládeže pôsobiacej na fare. Mladí sú dobrovoľníci, menia sa a vďaka tomu 24 hodín denne pracujú, prijímajú ľudí, pripravujú im izby, perú a upratujú. Vďaka nim bola naša služba otvorená tak rýchlo.“

TK KBS, RV pl
Ilustračné foto: Ukraine flag photo created by www.slon.pics – www.freepik.com