V Trnave slávili Jubileum psychológov v sobotu 5. apríla 2025 na Celoslovenskom stretnutí katolíckych psychológov, psychoterapeutov a psychiatrov (K3P) pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska. Garantom a zakladateľom myšlienky K3P, ktorá sa konala už piatykrát, je Mons. Marek Forgáč – košický pomocný biskup. Nuncius Mons. Nicola Girasoli, ktorý prišiel medzi účastníkov už druhýkrát, chcel vyjadriť, ako veľmi si on sám i Cirkev cenia ich službu a poslanie v našej krajine. Pre sto účastníkov pokračoval program odbornými prednáškami a workshopmi v priestoroch Trnavskej univerzity v Trnave.
V úvode svätej omše nuncius povedal: „Otcovi biskupovi Marekovi som povedal, že prídem, lebo každému z vás chcem povedať ‘Ďakujem’. Veľmi si vážime to, čo robíte a že sa delíte s víziou kresťanskej antropológie a to je služba nielen kresťanskej komunite, ale krajine. Preto sme prišli posilniť vašu nádej v situáciách, ktorým čelíte každý deň, aby ste žili vašu vieru vo väčšej radosti a nádeji.“ A neskôr v homílii účastníkov povzbudil k tomu, aby prebúdzali nádej, pretože kde je nádej, tam je život. Dôležitým nie je to, čo máme, ale to, s čím sa podelíme. K tomuto sú pozvaní pri napĺňaní svojho poslania: aby poukazovali na to, že Boh nie je niečo, ale niekto, a aby viedli iných v tejto polarizovanej spoločnosti k zmiereniu a osobnému stretnutiu s Ním, lebo Boh je ten, kto môže zmeniť ich život.
V priestoroch Auly Pazmaneum na Trnavskej univerzite sa neskôr prihovoril jej rektor, jezuita Miloš Lichner, ktorý vyjadril, že je rád, že môže účastníkov privítať na akademickej pôde, keďže sa stretnutie uskutočňovalo doteraz na iných miestach Slovenska. Mons. Marek Forgáč pripomenul motivácie, prečo inicioval podujatie K3P a prečo sa ako odborníci takto stretávajú: „My sami potrebujeme pomoc, sme pomáhajúce profesie, vyčerpáva nás to, požiadavky sú stále väčšie a väčšie. Chceme pomáhať druhým, nielen veriacim – a postoj veriaceho človeka môže v pomáhajúcej profesii robiť veľmi veľa. A napokon chceme hľadať spoločné východiská na základe kresťanskej antropológie. Prial by som si, aby sme to všetko robili v dialógu. K3P nie je cieľ, je cesta, na ktorej spoločne putujeme, komunikujeme a hľadáme.“ Za organizátorov, ktorými sú Filozofická fakulta TU a Slovenský inštitút logoterapie – SILOE, privítala účastníkov Mária Dědová, prodekanka tejto fakulty a podujatie moderovala a organizačne zastrešila Jana Bieščad.
Dopoludňajší blok tvorili odborné prednášky na tému slobody a determinizmu (Peter Halama), biblický pohľad na päť etáp vykúpenia (Lucia Hidvéghyová) a vzťah medzi umelou a ľudskou inteligenciou (Ján Viglaš). Popoludní bola možnosť absolvovať dva zo šiestich workshopov z rôznych oblastí. Medzi účastníkmi boli nielen laici, ale aj diecézni a rehoľní kňazi a rehoľné sestry, ktorí odborne slúžia v týchto pomáhajúcich profesiách.
Františka Čačková, OSF
Foto: Marek Bieščad, Františka Čačková, OSF