Každý deň je pre sestru Hermanu výzvou k tvorivosti pre iných

Rehoľná sestra Hermana Jaroslava Matláková, SMVS (satmárka) je doma už takmer deväť týždňov. Ako povedala pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, skončili jarné prázdniny, ktoré strávila na duchovných cvičeniach a potom už do školy nenastúpili. Ísť na duchovné cvičenia a začať ťažké obdobie bola pre ňu určite milosť od Pána. „Heslom môjho pôstu bolo: Láska je vynaliezavá. Tak som chcela prežiť pôst. Ale ako hovorí jedno slovenské príslovie: Človek mieni, Pán Boh mení. A tak sa moje pôstne obdobie, moja púšť, predlžuje až do týchto dní,“ konštatovala s tým, že bolo pre ňu dôležité denne si uvedomiť, čo znamená láska, čo vynaliezavosť, čo pomoc, čo obohatenie.

Každý deň, znova a znova, je pre sestru Hermanu výzvou k tvorivosti pre iných. „Zrazu aj v láske nastal pre mňa čas, kedy som prijala robiť veci, ktoré by som nikdy nerobila. Vytiahla som šijací stroj a naučila sa šiť. Okrem rúšok aj rôzne drobnosti. Spolu s komunitou sme vymysleli darček pre našich susedov k Veľkej noci, aby sme prežívali všetci spoločenstvo, hoci sa nestretneme na svätej omši a nepotrasieme si rukou pred kostolom. Zapálená sviečka s nápisom: Kristus svetlo sveta sa stala symbolom našej ulice a spoločenstva,“ povedala.

Ako učiteľka má sestra Hermana rada osobný kontakt so študentami. „Bolo pre mňa veľkou výzvou pracovať v online priestore, ktorý nie je pre mňa prirodzený. O to viac, že si to vyžadovalo zvládnuť rôzne aplikácie, nové programy, naučiť sa pracovať so systémom, ktorý nepoznám,“ hovorí rehoľná sestra.

Okrem toho všetkého tu podľa Hermany zostala Láska. „Láska s veľkým L, ukrytá v tichu rehoľnej kaplnky. Čas, kedy inokedy učím, cestujem za prácou, využívam na štúdium, som vo väčšej miere mohla nahradiť časom venovaným skutočnej Láske, ktorá ma učila všetkej vynaliezavosti. Veľká vďaka za všetky výzvy, ktoré mi Boh daroval,“ dodala.

Zdroj: TK KBS, rp