Kongres pre formátorov v Ríme

V rámci osobitných aktivít pri príležitosti Roka zasväteného života sa v Ríme uskutoční medzinárodný kongres formátorov a formátoriek zasvätených osôb. Od 8. do 11. apríla sa tu zíde približne 1200 formátorov z celého sveta. Iniciatívu organizuje Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života.
Formátori z rozličných reholí a inštitútov zasväteného života sa budú zaoberať základmi identity zasväteného života a nárokmi formácie v súčasnom svete. Okrem prezentovania relácií je na programe aj viac než 50 workshopov o aktuálnych témach v súvislosti so zasväteným životom. Záverečnou časťou kongresu bude fórum na tému: „Formácia v interdikasteriálnej vízii“ za účasti prefekta Kongregácie pre klerikov kardinála Beniamina Stellu, sekretára Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života arcibiskupa Josého Rodrigueza Carballa OFM a sekretára Kongregácie pre katolícku výchovu arcibiskupa Vincenza Zaniho.
Kongresu bude predchádzať modlitbová vigília, ktorá sa uskutoční 7. apríla o 20.30 v rímskej farnosti sv. Gregora VII. V záverečný deň, 11. apríla, je na programe eucharistické slávenie v Bazilike sv. Petra o 9.30, ktorému bude predsedať kardinál João Braz de Aviz, prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života.
Ako sa uvádza v komuniké dikastéria pre zasvätený život, „formovať sa znamená osvojiť si „formu“ evanjeliového života, aby sme boli mužmi a ženami skutočne slobodnými; znamená to dozrievať vo svojej identite, aby sme mohli viesť dialóg so všetkými kultúrami a stať sa v súčasnej dobe prúdenia migrantov prorockým znamením prijatia a spoločenstva“.

(Zdroj RV; -zk-)