Misie v televízii

Jedného dňa mi zavolal známy z televízie, či nechcem niečo robiť o misiách. Ja, o misiách? Čo viem o misionároch, o práci ľudí, ktorí prežívajú svoj život v cudzine? Ale bola to výzva, a tak som ju prijala.

Zrazu som si uvedomila, že misionári sú ľudia z mäsa a kostí, ktorí prichádzajú o domov, o svoje pohodlie. Ponor do sveta misionárov a misijných krajín u mňa prepukol v čase, keď ostatní si užívali letné mesiace.

A tak sa stáva dobrým zvykom, že raz za pol roka mi zazvoní telefón, dostanem zoznam krajín a mená ľudí. Mojou úlohou je preštudovať si danú krajinu, rôzne štatistické údaje, zaujímavosti. Preskúmať oficiálne správy danej krajiny a pozrieť dokumentárny film s komentárom. Nie vždy dokážem film dopozerať do konca, nie vždy som schopná reagovať na ťažkosť témy. Niektoré polhodinové dokumentárne filmy pozerám aj tri hodiny, lebo si potrebujem urobiť poznámky, inokedy nevládzem pozerať, občas sa vyskytnú nejasnosti, na ktoré by som chcela odpoveď, a tak znovu zapínam počítač, aby som doskúmala informácie. Je to pre mňa výskumná práca – historická, informačná, štatistická. A mám rada, keď sa môžem takto dozvedať nové veci o krajinách, kde som nikdy nebola. A potom nastáva pre mňa tá najzaujímavejšia časť – osobné stretnutie s človekom, ktorý v danej krajine pôsobil alebo pôsobí alebo ju len navštívil a má k nej svoj životný príbeh.

Táto časť je veľmi pekná. Osobné stretnutie s človekom, ktorý svojím životom ohlasuje evanjelium. Málokedy kázaním, rozhovormi. Viac len praktickým príkladom, praktickými skúsenosťami. Niekedy ani netreba hovoriť: „Som kresťan.“ Stačí byť. Byť na mieste, kde Boh potrebuje tie správne ruky.

Z mnohých takýchto stretnutí mi ostali pekné spomienky, ale aj pekné priateľstvá, pozvánky do krajín, o ktorých snívam, že ich možno raz, niekedy navštívim.

Stále viac premýšľam o tom, čo sú pre mňa misie. Mojou službou misiám je táto služba pre televíziu. Pripraviť kvalitný program s kvalitnými hosťami tak, aby sa to divákom páčilo a oduševnilo ich tiež pre misie. Viem sa za misie a misionárov pomodliť. Viem, čo znamená stratiť domov a prísť o vlastnú kultúru. O to viac sa teším na Slovákov – kňazov, rehoľné sestry, laikov, ktorí majú odhodlanie všetko stratiť, aby mohli získať viac. Lebo o to ide v misiách – získať viac pre Boha.

Článok bol publikovaný v časopise Zasvätený život 02/2019.

Reláciu Moja misia môžete sledovať v archíve TV LUX.

Hermana Matláková, SMVS
Foto: Františka Čačková, OSF