Misijné prázdniny majú za sebou prvý turnus v Košiciach

Už 22 rokov misionári zo Spoločnosti Božieho Slova a Misijné sestry služobníc Ducha Svätého pripravujú pre stredoškolákov misijné prázdniny. Ich prvý turnus sa tentokrát konal v Košiciach. Tretí júlový týždeň sa niesol v znamení motta „Objav svoju misiu – misia možná.“

Misijné prázdniny sú projektom pre stredoškolskú mládež. Ide o týždeň naplnený radosťou, spiritualitou, ktorý obohatí mladých ľudí o nové kultúrne poznatky. Zároveň počas neho môžu mladí stretnúť mladých z rôznych kútov Slovenska. Každý deň počas misijných prázdnin bola spoločná svätá omša s misijnými prvkami a mladým bol neustále k dispozícii kňaz, či už na svätú spoveď alebo duchovný rozhovor. Neoddeliteľnou súčasťou boli aj šport, turistika, tanec, hry a prednášky. V programe nechýbala ani služba – konkrétny skutok pomoci pre miestne spoločenstvo, farskú komunitu, obyvateľov mesta, kde sa misijné prázdniny konajú alebo špecifickú marginalizovanú skupinu.

„Misijné prázdniny začali naši spolubratia v Nitre na Kalvárii, ktorí boli v zahraničí. Všimli si, že naši spolubratia tam spolupracujú s mladými nielen počas školského roka, ale aj počas leta. A tak vznikla myšlienka pripraviť misijné prázdniny pre tínedžerov vo veku od 13 – 20 rokov. Tento rok sme sa nezamerali na to, čo majú robiť alebo ako to majú robiť, ale spolu s nimi sme spoznávali, kde ich Boh volá, aby slúžili,“ hovorí P. Tomáš Gerboc, SVD. O misiách v západných krajinách prišli porozprávať pátri verbisti Peter Fillo (pôsobí na Filipínach) a Patrik Páleník (pôsobí v Taiwane).

O svoje zážitky sa podelili aj účastníci misijných prázdnin. ,,Je to perfektné, že môžem spoznávať nových ľudí. Tu sa dokážem odviazať a prekonávať hranice. Tento tábor mi dáva oveľa viac, ako doma,“ uviedol Filip Škuliar. „Máme krásny čas, čo tu spolu nažívame, ale veľmi sa mi páčia misie, ako také. Rozmýšľam aj o misiách vo svojej budúcnosti a toto sa mi pomáha aj rozhodnúť ohľadom môjho života,“ pridala sa účastníčka Barbora Koprdová.

Druhý turnus misijných prázdnin bude od 5 – 10. augusta 2019 v Trnave.

TK KBS informovala Janka Mičkaninová Pavelová