Na 5 minút s nami – nechajte sa nadchnúť zasvätenými

Deň zasvätených (2. február) sa blíži. Čo tak znova vytiahnuť z police DVDčko a obdarovať sa (alebo svoju komunitu či žiakov v škole alebo decká na stretku) svedectvom zasvätených? Nižšie prikladáme recenziu od redaktorky RTVS Silvie Košťovej.

Na 5 minút s nami. To je 45 krátkych dokumentov o rehoľníčkach a rehoľníkoch žijúcich a pracujúcich na Slovensku i mimo našej krajiny. Zaujímavá mozaika príbehov mladých, starších, začínajúcich, skúsených, ambicióznych, pokorných, odvážnych i hľadajúcich zasvätených vznikla ako odpoveď alebo skôr podčiarknutie a zdôraznenie významu a poslania Roku zasväteného života. Svätý Otec František vyhlásil Rok zasväteného života na obdobie rokov 2014 – 2016 a dal tak možnosť zasväteným odhaliť samých seba a ponúknuť svoje prežívanie viery všetkým.

A práve 45 portrétov rehoľníčok a rehoľníkov sa tohto poslania zhostilo so všetkými odtieňmi človečenstva. To ma zasiahlo na týchto krátkych dokumentárnych dielkach najviac. Neviem, kto stál za kamerou, kto mal na starosti svetlá, kto redaktorsky a kto režijne spracoval jednotlivé video portréty, no každý jeden príbeh dýcha ľudskosťou a pravdivosťou. Zaujalo ma, že príbehy nie sú spracované šablónovite. Každý portrét má svoje ingrediencie. V jednom je viac duchovného prežívania, v inom práca s ľuďmi, v ďalšom zamyslenie sa nad cestou, ktorú rehoľník či rehoľníčka prežíva, a v niektorých príbehoch stačia len zábery a gestá, aby divák spoznal, ako zasvätený preciťuje a žije svoju misiu, v ktorej vždy nachádza čas, aby zvestoval a učil Božie slovo.

Dokumenty sú kameramansky a strihovo zvládnuté na profesionálnej úrovni. Obraz veľmi citlivo dopĺňa obsah. Strihovo jednoduché, čisté, a pritom výpovedné a divácky príťažlivé. Páči sa mi, že sú využité autentické ruchy, ktoré sú v niektorých portrétoch zvukovo výraznejšie a posúvajú tak príbeh do nefalšovanej reality. Výber hudby v každom „minidokumente“ dopĺňa atmosféru výpovedí i obrazových záberov. Predstavovacia (titulková) lišta jednotlivých rehoľníkov a rehoľníčok je nerušivá a korešponduje s celkovým vizuálom diela. Úvodná zvučka je pre oko i ucho ľúbivá a diváka neruší, aj keď pozerá niekoľko príbehov za sebou. Do koncepcie portrétov veľmi dobre zapadnú aj úvodné informácie o jednotlivých zasvätených.

Myslím si, že využitie týchto krátkych dokumentov vo výučbe predmetu náboženská výchova bude veľkým prínosom. Dnešní mladí ľudia potrebujú vidieť tieto svedectvá, týchto zasvätených, ktorí vo svojom živote, vo vnútri svojich sŕdc tiež bojujú, no vždy sa nechajú viesť vierou a láskou. Ako v jednom z príbehov povedal páter Milan Bubák zo Spoločnosti Božieho slova – „cena ľudského života je naviazaná na lásku…“ – a to by si mali mladí, no nielen tí, vziať za svoje.

Jediný nedostatok, ktorý musím na záver napísať, je, že veľa portrétov by si zaslúžilo oveľa väčšiu minutáž. Sú to silné príbehy pre mňa odvážnych a neskutočne pokorných a pracovitých ľudí. A práve o nich by mali byť nakrúcané dokumenty, ktoré by dávali silu a ukázali správnu cestu slabším a hľadajúcim. Viem však, že potom by táto učebná pomôcka nemohla mať názov „na 5 minút s nami“ 🙂

Silvia Košťová

a… čo ak to DVD nemáte? Aj na to sme v redakcii pri zverejňovaní tohto príspevku mysleli. Nech sa páči!