Naozaj sa dnes naplnil čas? (Mk 1, 12 – 15)

Keď svätopisec pred mnohými rokmi písal slová 90. žalmu, asi mal dobrý podnet k tomu, aby sa zamýšľal nad životom. I nad jeho koncom. Asi bol čímsi veľmi pohnutý, keď v závere dodáva, že zväčša sú len trápením a trýzňou, ubiehajú rýchlo a my odlietame. Zdá sa však, že naplnenie dní človeka ho prekvapilo.

Keď v roku 1992 zomrela moja prababka, mala takmer 90 rokov. Ktosi vtedy, pamätám si na to, povedal: „… už sa jej naplnil čas a tak odišla k Pánovi. Ale vek mala pekný.“

Keď som začiatkom leta v roku 1998 končil základnú školskú dochádzku, naša triedna učiteľka povedala, že raz budeme spomínať na tieto najkrajšie roky v škole, ktoré sú však už minulosťou. Lebo sa naplnil čas nášho štúdia na škole.

O niekoľko rokov neskôr som v lete 2007 ukončil svoje vysokoškolské štúdia v Trnave. Naplnil sa čas mne i mojim spolužiakom, a tak sme si prevzali diplomy a šli do sveta.

Prednedávnom mi na notebooku vyskočila ikona: Platnosť vášho antivírusu vypršala. Po dvoch rokoch musím znovu zaplatiť, lebo – naplnil sa čas.

Na konci januára si veľa ľudí muselo, podobne i my v komunite, zakúpiť nové diaľničné známky na rok 2018. Rok uplynul ani nevieme ako. Naplnil sa jeho čas. Už je minulosťou.

Minulý týždeň v piatok som dostal e-mail: Ešte stále si neodovzdal článok, ktorý si sľúbil pred dvoma týždňami. Tomáš, dnes ho potrebujem! Naozaj! Čas uplynul.

Keď som bol minule v meste vyzdvihnúť plagáty, nemal som v peňaženke mince a potreboval som lístok na parkovanie. Chtiac nechtiac som si zakúpil lístok cez sms. Potvrdenie mi hneď došlo. Na hodinu som mal o parkovanie postarané. Keď táto uplynula, došla mi ďalšia sms-ka, že sa naplnil čas a že mám alebo odparkovať auto, alebo si kúpiť ďalší lístok.

Mohol by som písať hádam donekonečna, kde všade sa stretneme (a ozaj, nie len v MHD-čke či na platenom parkovisku) s tým, že nám uplynie čas. Aj v dnešnom evanjeliu sme počuli: Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Keď som v pondelok čítal evanjelium tejto nedele, uvedomil som si, že vlastne každý jeden deň má svoj „čas“. Dokonca aj každá hodina. Každý deň a každá hodina sú dané Bohom mne – konkrétnemu človeku – a Boh odo mňa žiada, aby som vykonal čosi konkrétne. Každý deň môjho života má zmysel. Každý deň môjho života má niečo priniesť mne, svetu, v ktorom žijem, i Bohu. A tak v túto nedeľu možno na záver jedna časovka otázok a odpovedí: Naplnil si dnes čas, ktorý si dostal? (Alebo si ho opäť len tak preflákal a povedal si: Veď aj zajtra je deň?) Naplnil si dnes čas a Boží plán v tvojom živote? (Ak nie, máš čo ľutovať, lebo ver, že dnešný deň sa už opakovať nebude. Nikdy.) Naplnil si teda dnes svoj čas?

 

Tomáš Gerboc SVD (Spoločnosť Božieho Slova)