Pápež František prijal redaktorov jezuitských časopisov, nechýbala slovenská Viera a život

Desať šéfredaktorov jezuitských časopisov, medzi ktoré sa radí aj slovenský dvojmesačník Viera a život, prijal dnes dopoludnia vo Vatikáne pápež František. Medzi témami rozhovoru boli aj vojna na Ukrajine, synodálny proces či poslanie jezuitských časopisov s kultúrno-duchovným zameraním.

V skupine redaktorov, ktorú na stretnutí so Svätým Otcom sprevádzal generálny predstavený jezuitov páter Arturo Sosa Abascal, zastupoval Slovensko Mgr. Róbert Mésároš, šéfredaktor časopisu Viera a život z jezuitského vydavateľstva Dobrá kniha v Trnave.

Viac ako hodinový rozhovor prebiehal v „obvyklom bratskom a priamom štýle“, napísal na Twitteri páter Antonio Spadaro, šéfredaktor La Civiltà Cattolica. Svätý Otec nepredniesol príhovor, ale viedol s hosťami neformálny dialóg a dal im príležitosť položiť otázky. Hovorilo sa najmä o vojne na Ukrajine a ťažkej situácii, ktorú prežíva svet, ale aj o živote Cirkvi, zvlášť o súčasnej synodálnej ceste. Pápež František venoval pozornosť aj prorockej osobnosti pátra Pedra Arrupeho, niekdajšieho generálneho predstaveného jezuitov a dnes kandidáta blahorečenia.

Najznámejším a najstarším zo skupiny jezuitských časopisov je taliansky dvojtýždenník La Civiltà Cattolica, ktorý má charakter média vydávaného v súčinnosti so Svätou stolicou. Do spomenutej siete európskych časopisov Spoločnosti Ježišovej ďalej patria Stimmen der Zeit (Nemecko), Choisir (Švajčiarsko), Signum (Švédsko), Razón y fe (Španielsko), Brotéria (Portugalsko), Deon (Poľsko), A Szív (Maďarsko), Viera a život (Slovensko) a Thinking Faith (Veľká Británia).

Slovenský dvojmesačník Viera a život vedie Mgr. Róbert Mésároš ako šéfredaktor od roku 2019. Medzi vedúcimi redakcií, ktorí sa zúčastňujú na trojdňovom stretnutí v Ríme, sú  okrem jezuitov traja laici, z toho dve ženy – pre švajčiarsky a anglický časopis.

Podrobnejšiu správu o stretnutí čoskoro uverejní La Civiltà Cattolica a časopisy ostatných krajín.

Zdroj: VaticanNews, jb