Páter Solalinde upozorňuje na zločiny v Mexiku

Štyridsaťtri mexických študentov z mesta Iguala, ktorí boli od 26. septembra nezvestní, sú mŕtvi, boli upálení za živa. Ich pozostatky skončili v hromadnom hrobe na okraji mesta. Za smrť študentov je zodpovedná zločinecká skupina obchodníkov s drogami, tzv. „Guerreros unidos“. Na základe rozprávania svedkov tento zločin ohlásil úradom rehoľný kňaz Alejandro Solalinde, známy obranca ľudských práv a riaditeľ domu pre migrantov (Casa migrantes).
Vláda o tom vie, no nepripúšťa to, tvrdí páter Solalinde. Miestne štátne orgány sa doteraz snažili spomaliť pátranie, no svedkovia, ktorí informovali pátra Solalindeho, poskytli mapu s vyznačeným miestom hromadného hrobu. Pri vyšetrovaní bolo zatknutých približne 50 osôb, medzi nimi aj členovia mestskej polície, ako aj členovia kriminálnej skupiny pôsobiacej v mexickom štáte Guerrero. Už bol vydaný aj zatykač na starostu mesta Joseho Luisa Abarca, jeho manželku a jedného z jeho spolupracovníkov za potlačenie manifestácie ďalších študentov, ktorí žiadali informácie o financovaní ich školských aktivít.
Aj keď páter Solalinde priniesol tieto informácie už pred niekoľkými dňami, vyšetrovatelia ho nepočúvali.
Novinárka talianskeho denníka Avvenire Lucia Capuzziová, odborníčka na Latinskú Ameriku, ktorá osobne hovorila o prípade s pátrom Solalindem, vysvetľuje:
„Tento prípad nezvestných študentov upriamil na Mexiko pozornosť medzinárodnej verejnej mienky. Šokujúce však je, že prípad nezvestných študentov je len posledným z rozličných prípadov hromadných zmiznutí ľudí v meste Iguala a nielen tam. Potvrdzuje to fakt, že na okraji mesta sa našla séria masových hrobov s telami, ktoré nepatrili študentom. Páter Alejandro už istý čas verejne pranieruje stratégiu obchodníkov s drogami, ktorí s tichým súhlasom štátnych orgánov praktizujú hromadnú likvidáciu ľudí. Samozrejme, Mexiko nikdy nemalo záujem čeliť tejto situácii, a aj tento prípad je toho ukážkou. Pokračovalo sa v pátraní po študentoch, akoby boli živí, no v skutočnosti sa už od začiatku na základe miestnych svedectiev zdalo byť jasné, že študenti boli zavraždení. Niektorí svedkovia, ktorí priznali, že boli prítomní pri vražde študentov, boli zatknutí. Problémom je, že Mexiko si nemôže dovoliť povedať, že na časti jeho územia sa vykonávajú podobné mimosúdne vraždy, a to pred očami štátnych orgánov a s ich tichým súhlasom. To je dôvod, prečo majú záujem ututlať tento prípad vytváraním radu komplikácií a diskreditáciou svedectva pátra Solalindeho, ktorý, samozrejme, nemôže prezradiť informačný zdroj, no iste je to zdroj vierohodný. Nezabúdajme, že on bol prvou osobou, ktorá v Mexiku nahlásila systematické miznutie migrantov, unesených obchodníkmi s drogami.“
Lucia Capuzziová ďalej vysvetľuje, prečo si drogoví obchodníci za obete vybrali študentov:
„Treba chápať, že Mexiko je už v štádiu, kde obchodníci s drogami majú záujem na kontrolovaní širokých teritórií. … K získaniu tejto kontroly je potrebný tichý súhlas autorít a je tiež potrebné terorizovanie obyvateľstva. … Preto teda prenasledovanie študentov, kňazov, aktivistov za ľudské práva, Cirkvi ako takej. Nezabúdajme, že katechétov, či akýkoľvek predstaviteľov Cirkvi ako alternatívnej autority, považujú skupiny drogových obchodníkov za svoj terč.“

(Zdroj: RV; zk)