Redemptoristom sa otvára pôsobenie na Litve

Na pozvanie niektorých biskupov z Litvy prebiehalo v dňoch 10. – 16. januára 2018 pracovné stretnutie slovenských redemptoristov s diecéznymi biskupmi. Biskupi chceli diskutovať s redemptoristami o prípadnej intenzívnejšej spolupráci v evanjelizácii v najbližšom období. P. Michal Zamkovský a Rieka Života spolupracuje s misijnými spoločenstvami z Litvy už vyše 20 rokov v podobe ročných, dvojmesačných a niekoľkotýždňových evanjelizačných škôl, mestských misií, krátkych misijných výjazdov, duchovných cvičení a rôznych kratších evanjelizačných podujatí.

V rámci tejto návštevy pripravili redemptoristi  deň obnovy pre misijných laických koordinátorov evanjelizácie zo všetkých diecéz v meste Kaunas. Na tejto pracovnej ceste viedli štvorčlenný tím provinciál redemptoristov P. Václav Hypius a líder spoločenstva Rieka Života, Bohumír Živčák.

„Svoju cestu sme začali návštevou kaplnky Panny Márie Ostrobramskej a kostola Božieho milosrdenstva, kde sa nachádza prvý obraz, ktorý dala namaľovať sv. Faustína Kowalská. Podvečer sme mali stretnutie s arcibiskupom hlavného mesta Litvy Vilnius. Po stretnutí sme spolu s arcibiskupom a jeho dvoma pomocnými biskupmi slávili sv. omšu v jeho kaplnke na arcibiskupskom úrade. Arcibiskup nás oboznámil s pastoračnou situáciou v arcidiecéze a pozval nás spolupracovať v pastorácii univerzitných študentov,“ informoval p. Rastislav Dluhý.

Vo štvrtok strávil tím dopoludnie s arcibiskupom Kaunasu. Počas stretnutia prebehli rozhovory o pastoračnej situácii diecézy Kaunas. Arcibiskup vyjadril svoje prianie ohľadom spolupráce v oblasti evanjelizácie študentov, mladých a formácie laických spoločenstiev.

Popoludní strávili misionári s biskupom diecézy Kaišiadorys. Biskup pozval misionárov konať v diecéze ľudové misie a dni obnovy.

zdroj: redemptoristi

-msk-