Rumunské Slovenky sa podelili pre Rádio Vatikán o živote v ich diecéze

Rumunská diecéza Oradea zorganizovala pre svojich katechétov púť do Ríma, na ktorej sa v prvom februárovom týždni zúčastnili aj dve katechétky slovenskej národnosti, ktoré pôsobia medzi slovenskou menšinou v Rumunsku.

Život rumunských Slovákov priblížili v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas sestra Ulrika Muchová z Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža, ktorá pracuje ako katechétka v Gemelčičke a pani Mária Peniaková, ktorá pôsobí ako katechétka na slovenskej škole v Bodonoši a tiež ako organistka v miestnej farnosti.

V oblasti na severozápade Rumunska žijú Slováci vo viacerých obciach už 200 rokov. Svoju reč si uchovávajú vďaka slovenským školám, kultúrnemu a cirkevnému životu a udržiavajú si živý kontakt so Slovenskom.

Účastníčky diecéznej púte vydali svedectvo o horlivosti miestnych slovenských veriacich a tiež aj o harmonických vzťahoch medzi katechétmi rumunskej, slovenskej i maďarskej národnosti. Spoločná púť katechétov Oradejskej diecézy do Večného mesta bola príležitosťou na upevnenie ich vzťahov na základe duchovného spojiva viery a príslušnosti k Cirkvi.

Zdroj: RV, jb
-fc-