RUŽOMBEROK – Sestra Františka Čačková priblížila študentom žurnalistiky svoj rehoľný a novinársky život. Vyzvala ich na bližšiu spoluprácu s rehoľníkmi pri tvorbe mediálneho obsahu.
Katolícku univerzitu navštívila sestra Františka, redaktorka portálu Zasvätený život. V diskusii so študentmi opísala, aké náročné je pre rehoľníkov a zasvätené osoby tvoriť mediálny obsah a hľadať spoluprácu s profesionálnymi médiami.
Rehoľníčka každý rok pomáha s organizáciou mediálnych školení pre rehoľníkov a zasvätené osoby. Profesionálni novinári ich učia, ako správne tvoriť mediálny obsah a hľadať platformy na publikovanie svojich výstupov. „Forma našich školení pomáha k tomu, aby sme boli čo najviac aktívni. Potom už vieme, ako sa čo robí, ako si máme niečo pripraviť. Naša komunikácia s verejnosťou je potom oveľa viac použiteľná,“ uviedla Františka.
Podľa nej by mohli niektorí rehoľníci študovať na univerzitách odbory zamerané na médiá. „Potrebujeme byť pripravení. A my to nevieme. Máme pár ľudí, ktorí to vedia. Tí potom robia v rádiu Vatikán, alebo vypomáhajú v Katolíckych novinách alebo v TV Lux. Potom to tak vyzerá, že mnohé veci z našej strany sú neprofesionálne. Často sa mi stáva, že mňa samú neosloví plagát, ktorý sme ako rehoľníci vytvorili, a na propagovanú akciu by som nešla,“ dodala sestra Františka.
Organizátorka diskusie Michaela Melová vníma, že sa žurnalisti na médiá pozerajú z pohľadu tvorcov a hľadajú v nich vždy kus žurnalistickej práce. „Často mediálny výstup odsúdime len preto, že nie je žurnalisticky dobre spracovaný, hoci môže niesť hlbokú myšlienku. Preto som chcela dať sebe aj študentom príležitosť pochopiť, s akými motiváciami tvoria ľudia, ktorí žurnalistiku neštudovali, a doplniť si obraz o fungovaní kresťanských médií. Ak to mladých novinárov inšpirovalo a budú chcieť pomôcť alebo niečo zmeniť, o to viac malo stretnutie so sestrou Františkou zmysel,“ uviedla Melová.
Študentovi žurnalistiky Matúšovi sa prednáška páčila. „Sestra Františka bola veľmi sympatická a veľmi ma prekvapila. Myslel som si, že ľudia v jej pozícii nie sú tak veľmi motivovaní venovať sa žurnalistike. Pozitívne ma prekvapil fakt, že sa venuje aj kontroverznejším témam. Bolo skvelé počuť, že aj ľudia, ktorí sú duchovne založení, majú záujem venovať sa nielen náboženským, ale aj svetským témam,“ dodal Matúš.
Jozef Pikula, študent žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku