Škandál v Poľsku

Rehoľníčky neďaleko slovenských hraníc roky týrali mentálne postihnuté deti

Tento článok publikujeme s láskavým dovolením redakcie Svet kresťanstva / Postoj.


Deti údajne bili, zväzovali k posteli, vulgárne im nadávali a za trest ich posielali do mrazu. Vedenie rehole reagovalo rázne.

Rehoľné sestry v Poľsku niekoľko rokov týrali deti a klientov s mentálnym postihnutím v domove sociálnych služieb v meste Jordanów neďaleko slovenských hraníc.

Ako zistil portál Wirtualna Polska, v meste, ktoré leží asi 45 kilometrov od Trstenej, mali rehoľníčky mentálne postihnuté deti biť, priväzovať k posteli, zatvárať do klietok, za trest ich posielať von, aby premrzli, a vulgárne im nadávať.

Niektoré deti boli za trest priviazané k posteli aj celý deň a nemohli ísť ani na toaletu. Pracovníci im dali len plienky. Podľa svedectiev sa stávalo aj to, že deti za trest nedostali ani večeru.

Portál zverejnil aj fotografie a videá z ústavu sestier a výpovede bývalých zamestnancov.

Domov sociálnych služieb spravujú sestry z Kongregácie panien Obetovania Preblahoslavenej Panny Márie v chráme nazývané aj prezentki. Táto rehoľa pôsobí len v Poľsku a jeden dom má aj na Ukrajine a v Ríme. V domove sestier sa nachádzajú deti a dospelí s rôznym stupňom mentálneho postihnutia.

Podľa portálu je v ústave 47 detí, mnohé sa nemajú kam vrátiť a nikto sa o ne nezaujíma, keďže pochádzajú z problémových rodín. Preto sú v zariadení aj osoby, ktoré už dávno prekročil prah dospelosti.

Podľa bývalých zamestnancov sestry zverené deti a aj dospelých klientov fyzicky a psychicky týrali. Jedna z bývalých zamestnankýň ústavu portálu opísala, ako napríklad rehoľníčka jedno dievča zbila a kopala na zemi.

Média opisujú aj prípad ťažko zdravotne postihnutej Mišky, ktorej priväzovali ruky opaskom k posteli. Dôvodom bolo to, že sa v noci zobudila, zasvietila a vyberala veci zo skrine. Niekedy ju sestry zamkli do zadnej miestnosti, kde musela sedieť v kresle až do rána.

Bývalá terapeutka Monika portálu WP opísala, ako „rehoľné sestry deti bijú, kým zamestnanci používajú násilie, aby vykonali príkazy sestier“. Mnohé deti sa totiž proti priväzovaniu a zatváraniu do klietkových postelí urputne bránili.

Terapeutka tvrdí, že ona aj s ďalšou kolegyňou tieto veci odmetali robiť. „Deťom ostali (na rukách) červené stopy po opasku, raz opatrovateľka utiahla šnúrku tak, že som Emilku nevedela odviazať. Bol tam uzol a musela som si pomôcť lyžičkou,“ opísala hrôzy terapeutka.

Sestry mali údajne deti častovať aj hrubými vulgarizmami ako „vychovali ťa v maštali“, „tvoja matka je prostitútka“ či, „keď nebudeš poslúchať, dostaneš na zadok“, pričom používali vulgárne slová.

Deti boli za trest tiež vyháňané von na dvor alebo na záhradu do mrazivého počasia, aby mrzli, a tiež boli nútené sa umývať v studenej vode.

Deti údajne tiež trestali za to, že behali, nepočúvali či kričali. Sestra, ktorá v zariadení pracovala, deti bila mopom, metlou alebo klientov fackovala.

Bývalá zamestnankyňa bola raz svedkom toho, ako tá istá rehoľníčka dala 40- či 50-ročnej mentálne postihnutej klientke takú facku, že si udrela hlavu o stenu. Nahnevalo ju, že klientka, ktorá sedela v kresle, vydávala rôzne zvuky.

Zamestnankyňa má tiež nahrávky jedného dieťaťa, ktoré jej opisuje, ako jej spolubývajúcu z izby sestry bijú.

Pani Marta, ktorá mala v zariadení v Jordanowe svoju dcéru, raz volala s riaditeľkou domova sociálnych služieb. Riaditeľka po skončení rozhovoru telefón zabudla zavesiť. Vtedy počula cez telefón, ako riaditeľka udrela jej dcéru, ktorá si nechcela zobrať lieky, a ako potom kričí: „Bolí! Pozri, čo si urobila! Tečie mi krv!“

Všetky incidenty boli údajne hlásené riaditeľke domova sestre Bronislawe. Tá však nepodnikla žiadne kroky. Podľa zistení novinárov boli niektorí zamestnanci vystrašení a riaditeľky sa báli, mnohí mali strach, že prídu o prácu. Iní laickí zamestnanci sa na týraní klientov tiež podieľali.

Aj z iniciatívy pani Marty bola už v zariadení kontrola, a to ešte v roku 2020. Úrad Malopoľského vojvodstva vtedy konštatoval, že „niektoré situácie sú v rozpore s platnými ustanoveniami o ochrane duševného zdravia“.

Sestry v domove vinu popierajú

Novinárom sa podarilo skontaktovať aj so sestrou Bronislawou, ktorá zariadeniu šéfuje od roku 2008.

„Uisťujem vás, že nikto nezamykal deti do klietky,“ povedala dnes už bývalá riaditeľka ústavu novinárom portálu WP. Vzápätí priznala, že jedno dievča dali na noc do zamrežovanej postieľky, lebo všetko zašpiní a je agresívna. Sestra tvrdila, že má na to povolenie súdu. Na otázku, ktorý súd to povolil a kedy, neodpovedala.

Riaditeľka mala údajne aj vydierať bývalú zamestnankyňu, ktorá podala svedectvo o praktikách v zariadení novinárom, a trvala na tom, aby to odvolala. Poľskí novinári priniesli aj svedectvo ženy, ktorá bola v zariadení v Jordanowe pred 60 rokmi. Tvrdí, že podobné praktiky boli v zariadení bežné už vtedy.

Dnes sú už sestra Alberta, ktorá bola podľa výpovedí voči deťom a klientom zvlášť krutá, a rovnako aj riaditeľka sestra Bronislawa obvinené. Sestry vinu popierajú.

Na incident reagovala aj generálna predstavená sestier prezentiek Anna Telusová, ktorá sa zaviazala túto záležitosť čo najskôr spravodlivo objasniť. Predstavená rádu okrem iného uviedla, že „charizmou našej kongregácie je vychovávať deti a mládež a starať sa o najslabších a bezbranných, preto nemôžeme tolerovať nič, čo je v rozpore s naším poslaním“.

Minulý štvrtok sa rehoľa rozhodla, že sa vzdá prevádzkovania domova sociálnych služieb a jeho správu prevezme powiat (ekvivalent okresu) Sucha Beskidzka s tým, že zariadenie ostane v budovách rehole.

Vedenie rehole tiež vyjadrilo pripravenosť spolupracovať so štátnymi orgánmi pri vyšetrovaní. Ďalšie rozhodnutia rehole budú závisieť od výsledkov prebiehajúcich konaní.

Pavol Hudák / svetkrestanstva.postoj.sk