Slovenskí saleziáni a saleziánky v Azerbajdžane píšu o svojej situácii

Slovenskí saleziáni a sestry saleziánky, ktorí pôsobia v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku, prežívajú novú náročnú situáciu. V krajine pre vojnový konflikt v Náhornom Karabachu panuje stanné právo.

„Po rozhovore so spolubratmi a s pánom biskupom Feketem vás chcem krátko oboznámiť o našej situácii,“ napísal na Slovensko don Vladimír Baxa, vikár saleziánskej komunity v Baku. „Od 21.00 do 6.00 je zákaz vychádzať z domu. Vzhľadom na obmedzenia, ktoré boli počas sprísnenej karantény, sa nás však zákaz vychádzania až tak príliš nedotkol. Situácia v Baku je pokojná a my sme v poriadku,“ doplnil v krátkej správe pre spolubratov na Slovensko don Baxa.

Podľa informácií, ktoré z Azerbajdžanu poslali svojim spolusestrám slovenské saleziánky, je v samotnom Baku na prvý pohľad relatívny pokoj. „Ale v rodinách, z ktorých postupne odvádzajú otcov, manželov, synov a bratov, to tak nie je a je to skôr bolestivá skúsenosť,“ dopĺňa vo svojej správe saleziánka Martina Alaxová.

V Baku začali slovenskí saleziáni pôsobiť v roku 2000, kedy im Svätá Stolica zverila pastoračnú starostlivosť o zahraničných katolíkov, ktorí v krajine pracujú. Aktuálne má saleziánska komunita v Azerbajdžane sedem členov, z toho je päť kňazov. Krajina má staroveké kresťanské korene.

V roku 2002 navštívil Baku dnes už svätý pápež Ján Pavol II, v roku 2007 tam bol posvätený katolícky kostol, v roku 2016 navštívil Baku aj pápež František a 8. decembra 2017 potom vymenoval slovenského saleziána Vladimíra Feketeho za biskupa pre Apoštolskú prefektúru v Baku.

Zdroj: TK KBS / saleziani.sk