Zubárka, producentka sociálnych médií a rehoľná sestra. Všetky tieto tituly by sa dali zahrnúť do popisu práce sestry Pauly Blum, Máriine sestry zo Schönstattu, ISSM, z Ekvádoru. Táto 34-ročná sestra je v poslednom ročníku štúdia, aby sa stala zubnou lekárkou, a jej vášňou je šíriť „Dobrú zvesť“ prostredníctvom Instagramu.
„Je to dar, že môžem robiť všetko to, čo mám rada. Opustila som zubné lekárstvo, aby som sa stala mariánskou sestrou. Potom som sa k tomu opäť vrátila. A teraz sa venujem sociálnym sieťam, ktoré sú skôr mojím koníčkom.“ Takto zhrnula svoj život rehoľnej sestry na ceste k povolaniu zubárky ekvádorská sestra Paula Blum.
V rozhovore pre Vatican News sestra Paula vysvetlila, ako sa dostala k tomu, aby žila svoje misijné poslanie v týchto rozmanitých oblastiach práce. „Keď som mala 11 rokov, rozhodla som sa, že chcem byť zubárkou,“ zaspomínala si. Ešte pred vstupom do Sekulárneho inštitútu Máriiných sestier zo Schönstattu študovala tri roky zubné lekárstvo. Schönstattské sestry spoznala vďaka práci, ktorú vykonávajú v rámci Schönstattského hnutia, najmä s mládežou a rodinami. Sestra Paula sa cítila povolaná k tomuto spôsobu života a predstavovala si, že sa bude venovať aj pastoračnej práci v rámci Schönstattského hnutia.
„Keď som vstúpila do komunity, nevedela som, že sme sekulárny inštitút,“ povedala a vysvetlila, že nevedela, že sestry môžu vykonávať aj svetské povolania. Sekulárne inštitúty sú spoločenstvá zasvätených osôb, ktoré môžu žiť samotne vo svete a pracovať v sekulárnych oblastiach. Ich poslaním je posväcovať svet „zvnútra“ svojou prítomnosťou uprostred sekulárnej spoločnosti.
Sestra Paula si spomenula, ako sa jej vtedy jej predstavená opýtala, či „chce pokračovať, v štúdiu zubného lekárstva?“ Povedala, že to zvažuje, a dodala: „Ak je to možné, tak áno.“ Na druhej strane však uvažovala aj o tom, či by nemohla študovať niečo na spôsob sociálnych médií. Následne dospela k rozhodnutiu: „Pomyslela som si, že by som možno mohla robiť sociálne siete aj bez titulu. Mohla by som pracovať, robiť kurzy, avšak nemohla by som byť zubárkou bez diplomu.“
„Viem, že ľudia sa zvyčajne boja ísť k zubárovi a považujú to za čudné, že radi pracujeme v ústach človeka. To si o nás zubároch zvyčajne myslia,“ vysvetlila sestra Paula. Ona však vidí zuby a ústa ľudí ako „poklad“. „Viem, že musím byť dostatočne vyškolená, aby som sa mohla starať o zuby, ktoré nám umožňujú hovoriť, jesť a tiež mať dobré vzťahy, pretože ľudia, ktorí nemajú pekný úsmev, majú často nízke sebavedomie, niekedy ani nehovoria,“ poznamenala.
Sestra Paula vidí túto oblasť práce ako veľmi praktický spôsob, ako pomôcť ľuďom pocítiť ich vlastnú hodnotu a dôstojnosť. Povedala, že jej želaním vždy bolo pomáhať ľuďom. „Viem, že ako zubná lekárka môžem mnohým ľuďom pomôcť obnoviť zdravý životný štýl, dobre sa stravovať, jesť čokoľvek, na čo majú chuť, a zlepšiť ich sebaúctu.“
Jej želaním do budúcnosti by bolo „mať svoju súkromnú ordináciu. Pracovať na klinike s ďalšími kolegami a pomáhať aj ľuďom, ktorí si nemôžu finančne dovoliť zaplatiť zubára.“ Potom je tu aj ďalšia vášeň, ktorú má sestra Paula: Sociálne siete.
Článok si môžete dočítať na Vatican News.
Sr. Francine-Marie Cooper, ISSM
Ilustračné foto: Canva