Už takmer sto rokov vedú sestry z Kongregácie milosrdných sestier školu v Sýrii

Už takmer sto rokov vedú sestry z Kongregácie milosrdných sestier sv. Jeanne-Antide Thouretovej melchitskú gréckokatolícku školu v Sýrii. Prežili množstvo turbulencií. Škola Al-Riaya sa pred šestnástimi rokmi presťahovala na nové miesto na predmestí Damasku, aby mala priestor pre vyše dve tisícky žiakov. Len o päť rokov nato vypukla v Sýrii občianska vojna. „Mysleli sme si, že vojna potrvá krátko,“ spomína sestra Mona Aldhem, bývalá riaditeľka školy. „Od jej začiatku sme každý deň konfrontovaní s bolesťou utrpenia: bombardovanie, únosy, vysídľovanie ľudí, číhajúca smrť…“

Vojnové roky prežívala sestra Mona so stiahnutým žalúdkom. Tento strach bol o to väčší, že boje sa čoskoro rozšírili aj do štvrte, kde sa nachádzala škola. Vzhľadom na rastúcu neistotu rehoľníčky školu v roku 2012 presťahovali do bezpečnejšej oblasti. „Zo dňa na deň sme museli opustiť našu krásnu, veľkú, nedávno postavenú školu, a všetko v nej nechať,“ so zármutkom hovorí sestra Jihanne Attalah, aktuálna riaditeľka. Na provizórnom mieste škola fungovala s polovičným počtom žiakov v stiesnených podmienkach. Keďže všetko vybavenie zostalo v starej budove, nadácia ACN im pomohla so zariadením nových priestorov.

Pôvodná školská budova bola čoskoro vyplienená. Sestry však neprišli len o svoju školu, ale aj o milovaných ľudí. „Stratili sme jednu mladú učiteľku a žiačku, nehovoriac o množstve zranených,“ zdôrazňuje sestra Jihanne pre nadáciu ACN. Dodáva: „Uprostred všetkej tejto temnoty nás vždy viedla nádej, ktorá nám pomáhala pozdvihnúť oči, prekonať túžbu po pomste a premieňať sa.“

Inšpiráciou pre všetkých sa stala len pätnásťročná žiačka Christine. Keď išli so spolužiačkou zo školy, vybuchla pri nich bomba. Kamarátka ihneď zomrela. Christine prišla o nohu. Keď ju v nemocnici navštívili novinári, Christine pokojným hlasom odkázala: „Nech im Pán odpustí. To je všetko, čo môžem povedať.“ Napriek mnohým rokom utrpenia, vojny a bolesti v Sýrii hovorí sestra Jihanne o tom, aká dôležitá je viera pre zachovanie vnútorného pokoja. „Mária, Matka zmierenia, je pre sýrskych kresťanom vzorom. Ona ticho stála pod krížom a čerpala silu od svojho Syna,“ vysvetľuje sestra Jihanne.

Po ukončení bojov v Damasku sa rehoľníčky vrátili, aby opäť postavili a otvorili svoju školu. Nadácia ACN ich činnosť aj naďalej podporuje, napríklad financovaním rekonštrukcie či zriadením odsoľovacieho systému. Škola Al-Riaya tak vďaka pomoci dobrodincov ACN môže pokračovať vo formácii sýrskych žiakov. Konflikt v Sýrii však neskončil a hospodársky kolaps spôsobuje, že 90 percent obyvateľov krajiny sa ocitlo pod hranicou chudoby. Rodiny majú veľké ťažkosti zvládnuť platenie školného, keďže mesačná mzda často neprevyšuje 30 eur. To v prípade, že ešte majú vôbec nejakú prácu.

Každý deň bojujú o prežitie. Sýria preto zostáva pre nadáciu ACN prioritnou krajinou, kam smeruje pomoc.

TK KBS informovala Dorota Luteránová z ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi