V Číne nechala polícia čiastočne zbúrať kláštor rehoľných sestier

Policajný zásah, ktorý sa konal v noci 19. decembra, prinútil rehoľné sestry v čínskom meste Cicikar, aby do hodiny opustili svoj kláštor. Úrady kláštor a komunitu považovali za ilegálne, pretože išlo o súčasť podzemnej cirkvi. Biskup Wei Jingyi neskôr povedal, že rehoľné sestry už našli iné miesto, kde budú bývať.

Polícia pri svojom zásahu zbúrala polovicu kláštora. Biskup Wei Jingyi uviedol, že rehoľníčkam sa podarilo presvedčiť úrady, aby zachovali časť budovy, ktorá slúžila ako kaplnka a rezidencia. Ostatné časti kláštora boli zbúrané.

Polícia vstúpila do budovy kláštora pred polnocou a nariadila rehoľníčkam, aby kláštor opustili v priebehu hodiny. Medzitým polícia a najatí robotníci začali ničiť okenné rámy, dvere a ďalšie vybavenie budovy. Rehoľníčky dostali príkaz k nútenému vysťahovaniu až ráno. Demolačné práce pokračovali počas dňa, pričom biskup s kňazmi a veriacimi sa pokúšali s úradmi nájsť kompromis.

Podľa miestnych úradov išlo o ilegálnu stavbu, kde sa konali nepovolené zhromaždenia. Komunity rehoľných sestier boli súčasťou podzemnej cirkvi a biskup Wei Jingyi nebol uznanený čínskou vládou, hoci mal dobré vzťahy s miestnymi úradmi.

Niektorí veriaci zdôraznili, že polícia prišla so zámerom zničiť všetko. Podľa nej bolo cieľom operácie vytvoriť tlak na podzemnú cirkev, aby sa nechala zaregistrovať vládou. Biskupk Wei Jingyi neskôr oznámil, že „problém je vyriešený“, a že rádové sestry našli miesto pre svoj život. V majetku rehoľníčok zostane iba časť zničeného objektu

Zdroje. AsiaNews/TS ČBK, TK KBS, tte; ml