V Guatemale blahorečili mučeníka z rehole školských bratov Jamesa Millera

V guatemalskom meste Huehuetenango bol v sobotu 7. decembra slávnostne blahorečený rehoľník z kongregácie Školských bratov James Alfred Miller. Pochádzal z USA a pôsobil ako učiteľ a vychovávateľ v prostredí chudobných najmä v Nikarague a Guatemale, kde bol zavraždený vo veku 37 rokov.

Brat James Miller sa v Guatemale venoval osobitne výchove domorodej mládeže, potomkov starovekých Mayov. Zomrel 13. februára 1982 pod guľkami trojice zamaskovaných vrahov, ktorých sa nikdy nepodarilo identifikovať. Pochovaný bol na rehoľnom cintoríne v americkom Wisconsine.

Ako vysvetlil vtedajšiu politickú situáciu postulátor kauzy blahorečenia brat Rodolfo Meoli, „boli to pre Guatemalu búrlivé roky, išlo o istý druh tichého prenasledovania, ktorého obeťami boli najmä katolícki rehoľníci, vinní tým, že sa zastávali chudobných. Napr. v indiánskom kolégiu pod vedením brata Jamesa študovali mnohí mladí Mayovia, ktorých rodinám patrili pozemky v horách, ktoré boli vyvlastňované latifundistami so súhlasom vlády“.

Školskí bratia sa preto stali nepohodlnými a stávali sa terčom vyhrážania, ktoré malo spočiatku nejasný charakter, no neskôr už vo vzduchu viselo nebezpečenstvo návštevy tzv. „eskadier smrti“, krytých armádou, ktoré konali nepozorovane. Brat James sa v tejto situácii rozhodol nepoddať sa a zostať na svojom mieste. Vrahovia ho zastrelili vo chvíli, keď vystúpil na rebrík, aby zavesil lampáš pred budovou, kde sa na druhý deň mal konať maškarný ples jeho žiakov.

Reprezentantom Svätého Otca pri slávnostnom akte blahorečenia v sídle guatemalskej diecézy Huehuetenango bol panamský kardinál José Luis Lacunza Maestrojuán.

Zdroj: RV, jb