V Južnom Sudáne pochovali misionárku Veroniku Ráckovú SSpS

Sestru Veroniku Ráckovú SSpS pochovali v piatok 27. mája 2016 (o štvrtej popoludní) na farskom cintoríne sv. Jozefa Lutaya v Yei – v Južnom Sudáne. „Jej telo tak zostáva navždy so zemou a s ľuďmi, ktorým slúžila celým srdcom i životom,“ uvádza webstránka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

„Na konci roku 2013, keď v Južnom Sudáne nanovo vypukla občianska vojna, sestra Veronika takto odpovedala na otázku, prečo sa rozhodla zostať v krajine: „Pretože Ježišova cesta bola dôsledná. Neopustil ľudí alebo miesto, keď nastali ťažkosti. Ako Ježišova učeníčka, nasledujem ho v sile Ducha Svätého. Nemôžem opustiť ľudí Južného Sudánu, pretože ich milujem.“ Zostávame v nádeji, že telo sestry Veroniky, teraz už pochované, sa stane semenom mieru a zmierenia – semenom, ktoré vyrastie a bude prekvitať v krajine a medzi ľudom jej milovaného Južného Sudánu,“ píše sa na webstránke worldssps.org.

Sestra Eleonóra Cichon SSpS napísala z Yei po pohrebe:

„Bol to veľmi dlhý deň… Práve sme sa vrátili z pohrebu sestry Veroniky. Všetko sa skončilo pokojne a bol to nádherný pohreb. Skoro ráno sme ju odovzdali letištnej službe. Prevážali ju tým istým lietadlom, ktorým sme aj my cestovali. V Jube čakalo na letisku niekoľko rehoľníkov spolu so štátnymi predstaviteľmi. Pripravili malé lietadlo – na prepravu truhly a ôsmich ľudí – ktoré nás odviezlo do Yei. Spievali a modlili sa. Predniesli dva krásne príhovory. Keď sme leteli, bolo to akoby sestra dávala posledné zbohom miestu, ktoré tak milovala.

Tu v Yei ju prevážali tým istým sanitným vozidlom, v ktorom bola postrelená. Popri ceste do kostola, ktorá trvala asi hodinu, všade stáli a pozdravovali ľudia. Nespočet áut, motoriek, ľudí… Možno povedať, že sestra Veronika sa sem chcela vrátiť. Bez jej pomoci by sa to nedalo.

Boli tam aj policajti, ale požiadali sme ich, aby nemali zbrane – a oni to rešpektovali. Boli tam bez pištolí, i keď prišli aj vysokí štátni predstavitelia. Vo farnosti Latuya sme potom slávili omšu a po nej sme ju pochovali hneď vedľa kostola. Veľmi, veľmi vám ďakujem za vaše modlitby a spoločenstvo. Verím, že tu sestra vykoná zázraky…“

Veronika Terézia Rácková SSpS, ktorá pôsobila ako lekárka v Južnom Sudáne, zomrela 20. mája 2016 v nemocnici v Keni. Pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V pondelok 16. mája 2016 sa jej auto hodinu po polnoci sa stalo terčom streľby ozbrojencov. Vracala sa domov po odvoze tehotnej ženy do pôrodnice v nemocnici Harvest Hospital. Pri útoku ju postrelili. Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Hoci absolvovala sériu operácií v miestnej nemocnici v Južnom Sudáne a v Keni, zraneniam podľahla.

Sestra Veronika Terézia Rácková zomrela vo veku 58 rokov. Narodila sa 8. januára 1958 v Bánove v okrese Nové Zámky. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a lekársky titul získala na Karlovej univerzite v Prahe. Po roku lekárskej praxe začala rehoľnú formáciu v Ríme, v ktorej neskôr pokračovala v Nemecku. Rehoľné sľuby zložila v roku 1989. Sestra Veronika pôsobila okrem Slovenska v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane a napokon v Južnom Sudáne. Na Slovensku v minulosti zastávala aj úrad provinciálnej predstavenej.

Zdroj: TKKBS

foto: www.flickr.com; www.ssps.sk