V Južnom Sudáne postrelili misijnú lekárku sr. Veroniku Rackovú

Slovenská misionárka Veronika Terézia Racková SSpS, pôsobiaca ako lekárka v Južnom Sudáne bola vážne zranená strelami útočníkov. V pondelok 16. mája hodinu po polnoci sa vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď jej auto atakovali ozbrojenci. Podľa informácie z generalátu Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého je sestra Veronika momentálne v stabilizovanom stave. Po dvoch operáciách roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená helikoptérou do Kene, kde ju čaká ďalšia operácia.

Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistky) sestra Veronika Racková je profesiou lekárka a pracuje ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V minulosti pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane.

Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky tzv. „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Minister informácií štátu Yei River Stephen Lodu Onesimo odsúdil incident ako „nedisciplinovaný a barbarský čin zo strany armády“, ktorý „musí ísť pred súd“. „Ambulancie nemožno zastavovať počas jazdy po ulici, pretože majú osobitné povolenie od ministerstva zdravotníctva,“ citovalo jeho slová miestne Radio Easter.

„Prosíme o modlitbu za sestru Veroniku, za naše sestry v Južnom Sudáne a za tých, ktorí im v tejto ťažkej situácii pomáhajú. Nechceme z našich modlitieb vynechať ani kresťanov aj nekresťanov v Južnom Sudáne,“ píše vo svojej reakcii na incident sestra Monika Guzmická SSpS, predstavená komunity sestier verbistiek v Ríme.

Zdroj: RV; -jb-