V Mali prepustili uneseného kňaza, rehoľníčku väznia štyri roky

V africkom Mali sa Cirkev teší z prepustenia uneseného katolíckeho kňaza Léona Dugnona. Aj po štyroch rokoch však stále zostáva v zajatí rehoľná sestra Gloria Narváez.

Duchovný otec Léon Dugnon, farár v Ségué ležiacom v diecéze Mopti v centrálnej oblasti Mali, bol unesený 21. júna spolu so štyrmi veriacimi, keď cestovali na pohreb istého kňaza v inej diecéze. Únoscovia, ktorých identita je doposiaľ nejasná, prepustili štvoricu laikov krátko po zadržaní, no o osude kňaza zostala veľká neistota. K prepusteniu otca Léona Dugnona došlo až po troch týždňoch, v utorok 13. júla.

Prepustenie kňaza vyvolalo veľkú radosť celej diecézy. Aj v ďalších oblastiach Mali katolíci reagovali na správu slávením ďakovaných svätých omší.

Zvlášť centrálna časť Mali, krajiny v oblasti Sahelu, sa opakovane stáva dejiskom násilných činov džihádistov, konfliktov medzi skupinami obyvateľstva a rozličných kriminálnych aktivít.   V rukách väzniteľov ešte stále zostáva 57-ročná kolumbijská františkánska sestra Gloria Narváez Argoti, unesená v roku 2017 v malijskom Karangasse. V máji tohto roku bol doručený jej rodnému bratovi list, v ktorom potvrdila, že je nažive a medzičasom sa dostala do rúk už druhej skupiny únoscov, ktorí sú islamistického razenia.

Prečo sú terčom práve rehoľné sestry a kňazi?

Podľa slov koordinátora médií Malijskej biskupskej konferencie kňaza Fernanda Koulibalyho, situácia s únosmi sa v poslednej dobe stáva stále viac znepokojivou pre nárast podobných incidentov, čo podobne platí aj o susednom štáte Burkiva Faso. Ako uviedol pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News, bezvýsledne si kladie otázku o motívoch páchateľov týchto únosov:

„Pýtame sa, prečo sú terčom rehoľné sestry a kňazi. Prítomnosť Cirkvi má podporu zo strany mnohých a je oceňovaná, v Mali je jej sociálna činnosť obrovská. Hlásame lásku, ktorú musíme mať jedni voči druhým. Pracujeme v zmysle encykliky Fratelli tutti, aby medzi kresťanmi a moslimami bola svornosť.

Cirkev v Mali šíri tieto hodnoty odkedy je v krajine prítomná. Ale sú tu snahy rozbiť ten spoločenský súlad, ktorý medzi sebou máme. Dnes sa stále viac ľudí pozerá jeden na druhého s podozrievaním. Toto nie je normálne.“

TK KBS, RV, jb; rp

O sestre Glorii sme už niekoľkokrát písali aj na zasvatenyzivot.sk.