V poľskom Niepokalanówe otvárajú Centrum modlitby za pokoj

V sobotu 1. septembra v Poľskom Niepokalanówe, mariánskom mestečku založenom sv. Maximiliánom Kolbem, bolo otvorené nové Centrum modlitby za pokoj. Centrum patrí k svetovej sieti kaplniek zasvätených Panne Márii, Kráľovnej pokoja.

Liturgickej inauguračnej slávnosti predsedal apoštolský nuncius v Poľskej republike Mons. Salvatore Pennacchio, homíliu predniesol predseda Konferencie biskupov Poľska Mons. Stanisław Gądecki.

Niepokalanów ako jedno z významných centier rehole minoritov v roku 1927 založil a nazval „Mestom Nepoškvrnenej“ sv. Maximilián Kolbe. Počas Druhej svetovej vojny tento kláštor prichýlil množstvo zranených vojakov i židovských utečencov.

Z tohto dôvodu bolo nacistami zatknutých niekoľko františkánov, ktorí boli následne poslaní na smrť do koncentračných táborov. Sám Maximilián Kolbe bol 14. augusta 1941 umučený v Osvienčime, kde ponúkol svoj život za záchranu otca rodiny. Inaugurácia spomínaného centra sa uskutoční práve na 79. výročie vpádu hitlerovských vojsk do Poľska, ktorým sa začala Druhá svetová vojna.

Sieť kaplniek s neprestajnou adoráciou Najsvätejšej sviatosti na vyprosovanie pokoja pre svet začala vznikať v roku 2009. Kaplnky sú postavené na miestach, ktoré osobitne trpeli vojnou, náboženskými konfliktami či rasovo motivovanou nenávisťou. Doteraz existujú v Betleheme, v Medžugorí, v Kazachstane, na Pobreží Slonoviny, v juhokórejskom Namyangu a v rwandskom Kibeho. Ďalšia kaplnka sa plánuje v Dagupane na Filipínach.

Zdroj: VaticanNews, zk
-fc-