V Rakúsku rozbehli nový videoprojekt, ktorý predstaví život mladých rehoľníkov

Ako vyzerá mladá generácia rehoľníkov v Rakúsku a čo je pre nich povzbudením? Aby zodpovedali tieto otázky, odštartovali rakúske rehoľné spoločenstvá pred pár dňami sériu videonahrávok.

V krátkych spotoch informujú o tom, ako vyzerá ich bežný deň, hovoria o svojom povolaní a o svojej práci a mnoho ďalšieho. „Jednoducho ponúkajú autentický pohľad do sveta, v ktorom žijú, otvárajú svoj svet,” hovorí Ferdinand Kaineder, vedúci mediálneho úradu rehoľných spoločenstiev v rozhovore pre „Kathpress“. „Ľudia sú veľmi zvedaví na rehoľný život“, vysvetľuje Kaineder o tom, čo podnietilo vznik tejto série videí. „Ľudí zaujíma, čo dnes vedie mladých ľudí k tomu, aby šli do kláštora a chcú vedieť, aké to potom je žiť takýto život.“ Viac než 10 000 záujemcov si už pozrelo nahrávky. „Záujem je obrovský.“

Sr. Maria Ida Vorelová (františkánka z Vöcklabrucku), fr. Alois Köberl (benediktín z opátstva Melk), Sr. Nathanaela Gmoserová (benediktínka ustavičnej poklony) a P. Alphonse Fahin (verbista, misiónár) rozprávajú denne v krátkych videospotoch o tom, prečo vstúpili do kláštora, ako sa cíti človek, keď si prvý raz oblečie rehoľné rúcho, ako sa už v období puberty vyrovnať s frázou, že viera „nie je cool“, a prečo nie sú ani rehoľníci uchránení od toho, aby sa zaľúbili. Mladí rehoľníci opravujú mylné predstavy, otvárajú moderné prístupy viery a dosvedčujú, „že viera nemusí byť moderná, lebo čas ju nezväzuje“, hovorí Kaineder a cituje tak Sr. Vorelovú.

Kainader pozoruje aj ďalší posun vpred – mladí rehoľníci sú viac než predtým vzájomne poprepájaní aj mimo svojich vlastných rehoľných spoločenstiev. A nielen tak normálne, ale i cez sociálne médiá. Mediálny úrad rehoľných spoločenstiev chce aj v tomto smere podporiť mladých rehoľníkov. Okrem toho sa už niekoľko rokov konajú napríklad pravidelné celorakúske „stretnutia mladých rehoľníkov“. Naposledy sa uplynulý víkend stretlo 26 mladých rehoľníčok a rehoľníkov z celého Rakúska v opátstve Göttweig. V rámci tradičného jesenného zasadnutia rakúskych rehoľných spoločenstiev sa vo Viedni-Lainzi (27. – 30. novembra 2017) bude po prvýkrát konať aj tzv. „rehoľný deň mladých“ (27. novembra), určený špeciálne pre rehoľníčky a rehoľníkov počas ich prvých 10 rokov po zložení sľubov a pre tých, ktorí sú v období formácie.

Zdroj: KAP / Preložila: Ľubica Hricová

-msk-