Verbista Peter Fillo z Filipín píše o situácii na ich ostrove

Pozdravujem vás!

U nás na Filipínach sa už začiatkom februára objavili prví nakazení novým koronavírusom. Nakoľko išlo iba o dva prípady, aj to vzdialené viac ako 1000 km od nás (pôsobím vo Veruele), neprikladal tomu nikto nejaký veľký význam.

Počet nakazených začal prudko stúpať až od 7. marca. Od toho momentu sa začali zavádzať aj mnohé preventívne opatrenia. Boli zrušené všetky lety medzi ostrovmi v rámci krajiny a rovnako osobná lodná doprava. Postupne rušia aj väčšinu medzinárodných letov. Zatvorili sa školy, čo momentálne predstavuje problém, pretože školský rok mal končiť 31. marca.

Okrem toho začali uzatvárať mestá, v ktorých sa vyskytol aspoň jeden prípad. Takže momentálne sa nedostanem ďalej ako do najbližšej dedinky. Takisto boli zrušené nedeľné sväté omše a množstvo aktivít, ktoré sme mali s veriacimi naplánované, či už rôzne semináre a duchovné obnovy.

Je to paradox, ale vďaka týmto opatreniam mám viac času a tak som stihol dokončiť mnohé rozpracované veci. Sväté omše môžeme slúžiť vo všedné dni aj za prítomnosti veriacich, čo je veľkým povzbudením, pre nás všetkých. Samozrejme dodržiavame prísne opatrenia, všetci máme na sebe rúška a pred vstupom do kostola nám dezinfikujú ruky.

Viac voľného času mi poskytuje aj väčší priestor na modlitbu, čo ma veľmi teší. Obetujem ju hlavne za chorých ľudí, ktorých je na Filipínach už vyše 1700 a za tých, ktorí sa o nich starajú.

Všetko dobré! V modlitbe spojený…

Peter Fillo, SVD

Fotogalériu aj z popisom nájdete TU.