Z Božej lekárne: Esenciálne (éterické) oleje

V časopise Zasvätený život nájdete pravidelnú rubriku Z Božej lekárne. Naša redaktorka Tatiana Berecká sa v nasledujúcom príspevku venuje téme esenciálnych olejov.

Čo to je?

Keď lúpeme pomaranč, prechádzame cez ružovú záhradu alebo rozdrvíme v rukách vetvičku levandule, všetci vnímame vôňu danej rastliny alebo plodu. Ale čo vlastne vnímame v tejto vôni?

Ide o esenciálne oleje, ktoré dávajú danej rastline jej charakteristický zápach a kvetom a plodom ich vôňu. Popisujú sa aj ako „hormóny“ alebo „životná lymfa“ rastliny. Tieto oleje sa môžu nachádzať v každej časti rastliny, vrátane plodov, kôry, koreňov, listov, kvetov, dreve a dokonca aj v živici.

Esenciálne oleje sú v podstate vytvorené prchavými molekulami, preto sa nazývajú aj éterické oleje. Slovo „olej“ nech nás nemýli, pretože tieto látky nemajú nič spoločné s ostatnými olejmi rastlinného pôvodu. Nazývajú sa olejmi, nakoľko ich hustota je nižšia ako hustota vody, a teda pri ich destilácii plávajú na vode, práve tak ako rastlinný olej.

Prečo rastlina produkuje esenciálny olej?

Dôvody sú rôzne:

– aby pritiahla k sebe hmyz;

– aby zabránila alebo podporila rast iných rastlín;

– vo vnútri rastliny majú mnohokrát obranný a liečivý účinok proti škodcom;

– fungujú ako prostriedok pri mnohých energetických reakciách;

– sprostredkúvajú regeneráciu rôznych napadnutých častí rastliny;

– zabezpečujú prežitie rastliny aj za nepriaznivých podmienok.

Nakoľko olej je lypofilný, zabraňuje strate vodu z povrchu rastliny, a práve preto v nepriaznivých podmienkach vytvára ešte viac esenciálneho oleja.

Ako pôsobia esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžeme podľa ich účinku a vo vzťahu k telu človeka rozlíšiť podľa ich pôsobenia takto:

  1. Farmakologické – zahŕňajú v sebe rôzne chemické zmeny, keď esenciálny olej reaguje napríklad s rôznymi enzýmami alebo hormónmi.
  2. Fyziologické – predstavujú spôsoby, akými určitý olej vplýva na rôzne systémy tela, vyvolávajúc napríklad pôsobenie upokojujúce (sedatívne), povzbudzujúce alebo iné.
  3. Psychologické – keď človek olej vdychuje a reaguje na jeho vôňu.

Terapeutický potenciál esenciálnych olejov je široký a stále prebieha jeho štúdium. Môžu byť používané na všetky časti a systémy ľudského organizmu: pokožku, krvný obeh, svaly, kĺby, dýchací, tráviaci, nervový alebo imunitný systém.

Spôsob výroby

Esenciálne oleje terapeutickej triedy sú najčastejšie získavané prostredníctvom parnej destilácie za použitia nízkej teploty, pri ktorom para cirkuluje pod tlakom cez rastlinný materiál a tak uvoľňuje esenciálne oleje do pary. Postupne, ako sa zmes ochladzuje, voda a olej sa prirodzene oddeľujú a olej je odoberaný vo svojej čistej podobe. Aby sa zaistilo správne chemické zloženie, je nutné veľmi presne kontrolovať teplotu a tlak destilácie. Podobne ako správny výrobný postup je dôležitý aj výber rastlín a ich častí a obdobie zberu. Tento komplexný proces je väčšmi umením než vedou a vyžaduje si skúseného pestovateľa aj výrobcu, ktorí spoločne spolupracujú, aby zabezpečili kvalitu výrobku. (Ako zaujímavosť môžeme uviesť fakt, že na výrobu 5 ml esenciálneho ružového oleja terapeutickej triedy je potrebných viac než 12 000 lístkov ruže).

Parná destilácia je najpoužívanejší spôsob výroby, ale niektoré oleje, napríklad oleje z citrusových plodov, sa získavajú prostredníctvom lisovania, pri ktorom je olej jednoducho z rastliny vylisovaný. 

Použitie

Poväčšine sú tieto oleje používané ako rastlinný produkt, avšak nie všetky vlastnosti esenciálneho oleja korešpondujú s rastlinou, z ktorej pochádza. Často sa stáva, že esenciálny olej dopĺňa vlastnosti rastliny.

Keďže je prchavej povahy, ťažko ho nájdeme napríklad v rôznych odvaroch rastlín, nakoľko varom z roztoku vyprcháva.

Veľmi veľké uplatnenie nachádzajú tieto oleje v aromaterapii. Pod týmto názvom sa chápe určité odvetvie fytoterapie, ktoré využíva esenciálne oleje, v kombinácii s inými rastlinnými olejmi, aby pôsobili pozitívne na fyzický a psychický stav človeka.

Zopár príkladov

Na záver by som chcela uviesť niektoré príklady použitia. Tak napríklad tea tree olej, ktorý je vyrobený z austrálskeho čajovníka, pre svoje protibakteriálne pôsobenie sa môže použiť na kožu aj pri pichnutí hmyzom. Miesto po vpichu menej svrbí a keď sa použije skoro, ranka sa dezinfikuje a nezapáli. Tak isto sa môže použiť pri kloktaní na dezinfekciu hrdla. Lokálne sa tiež môže využiť jeho účinky proti plesniam napríklad na nohách. Môže sa potierať priamo alebo pridávať do kúpeľa nôh.

Ďalší dosť známy a obľúbený ojej je levanduľový. Je známy skôr pre svoje upokojujúce a relaxačné účinky na nervový systém, ale jeho protizápalový účinok sa môže využiť aj na zápal kĺbov pri artritíde alebo bolestiach svalov.

Ďalší známy olej je olej z medovky. Veľmi dobre pôsobí pri kŕčoch alebo na podporu trávenia. Podobne ako levanduľa pôsobí proti stresu a na navodenie spánku.

Práve tu sa môžu použiť esenciálne oleje vo forme aromaterapie, k čomu sú vyrobené špeciálne nádobky. Dáte pár kvapiek oleja do nádobky s vodou, zapálite sviečku pod ňou a o chvíľu celá miestnosť rozvoniava.

Keďže tieto oleje sú silné koncentráty, málokedy sa môžu používať v koncentrovanom stave. Skoro vždy sa riedia vo vode (napríklad na kloktanie použijeme 5 kvapiek tea tree oleja do pohára vody), lebo keby sa použili v koncentrovanej forme, mohli by aj ublížiť (napríklad popáliť sliznicu).

Samozrejme, aj tu je potrebná opatrnosť. Nemali by sa používať v tehotenstve, novorodencom, ďalej sa nemajú použiť pri opaľovaní, nakoľko môže dôjsť k fotosenzibilizácii.

Chcela by som ešte upozorniť na to, že lacné oleje, ktoré môžeme kúpiť skoro v každej drogérii, nie sú oleje terapeutickej kvality, a preto sa dajú použiť len na aromaterapiu. Na vnútorné použitie musí byť kvalita vyznačená a uvedená na štítku. Takisto tam musí byť vyznačené, že sa môžu použiť aj vnútorne.

Prajem vám, aby ste si tieto oleje vyskúšali a obľúbili!

Tatiana Berecká

Publikované v časopise Zasvätený život 02/2017.