V časopise Zasvätený život ste v minulosti mohli nájsť pravidelnú rubriku Z Božej lekárne. Naša redaktorka Tatiana Berecká sa vo svojom príspevku venuje téme spánok.
Prišla jeseň, prichádza zima a s nimi po dovolenkovom období aj vysoké pracovné nasadenie. Nervozita, úzkosť, stres čoraz častejšie sprevádzajú život človeka. Sú to veľmi nepríjemné emočné stavy často súvisiace práve s vysokým pracovným nasadením a každodenným zhonom. Môže ísť o stavy od krátkodobého nepokoja až po generalizovanú úzkosť a paniku. Následok nervozity, stresu či strachu je väčšinou nespavosť, ktorá môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Ak sa u človeka dlhodobejšie vyskytujú tieto príznaky, mal by čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Podľa štatistík je veľmi veľa ľudí, ktorí každú noc užívajú uspávacie prostriedky, čo je pre telo škodlivé, lebo to blokuje jeho reparačné procesy. Niet sa čo diviť, že ľudia sa po prebudení necítia osviežení. Vzhľadom na množstvo nežiaducich účinkov syntetických liečiv sa ľudia v snahe odstrániť nervozitu, stres, úzkosť či nespavosť čoraz častejšie orientujú na prírodné látky a rastliny s upokojujúcim účinkom. Medzi najčastejšie používané liečivé rastliny s upokojujúcim účinkom patria:
Valeriána lekárska
Mučenka
Medovka lekárska
Ľubovník
Harmanček
Levanduľa
Čo nám o spánku hovorí svätá Hildegarda z Bingenu
Prirodzený spánok je najlepší spôsob, ako obnoviť imunitný systém, a je predpokladom aj na udržanie dobrého nervového systému. Počas spánku sa náš nervový systém dobíja podobne ako batéria. To isté platí aj pre ostatné regeneračné procesy v tele. Údaje svätej Hildegardy sú veľmi zaujímavé. Nájdeme v nich informáciu, že kostná dreň, ktorá produkuje kmeňové bunky, sa počas noci regeneruje. Je to veľmi dôležité, keďže tieto bunky sú základom pre náš imunitný bunkový systém.
Aby spánok dosiahol želaný účinok, je potrebné mať dobré sny. Môžu tomu pomôcť rôzne prostriedky:
Stará ľudová múdrosť hovorí: „Nik by nemal ísť spať bez toho, aby bol v súlade a v pokoji sám so sebou a so svetom!“
Stres, ktorý sa počas dňa nahromadil, treba nevyhnutne odstrániť. Práve na to slúži „hasené“ víno s myším chvostom (môže sa však piť aj bez neho). Tento nápoj nám pomáha, aby sme sa uvoľnili a nestrávili sme noc s pocitmi hnevu alebo úzkosti. Nápoj eliminuje stresové hormóny adrenalín a dopamín.
Svätá Hildegarda hovorí:
„Ak človek cíti hnev alebo smútok, je potrebné rýchlo zohriať víno, potom ho zmiešať s trochou vody a vypiť ho ešte teplé. Takto sa príčina, ktorá to vyvolala, a hnev, ktorý z toho povstal, dostanú pod kontrolu“ (Príčiny a liečenie chorôb, Shulz, s. 293).
Recept na „hasené“ víno
K jednému poháru dobrého červeného vína sa pridá jedna kávová lyžička myšieho chvosta, zmes sa dá variť, až kým sa neobjavia bublinky (alkohol sa už pri 80 °C vyparí). Hneď sa pridá studená voda a víno sa odoberie z ohňa. Pije sa ešte teplé po dúškoch prv, než sa uložíme spať.
Tento nápoj je vynikajúcim, jednoduchým a rýchlym prostriedkom na každú zlú náladu: teplé víno posilňuje a spôsobuje ústup smútku a podráždenosti. Môžeme ho piť aj počas dňa, ak sme napríklad vstali ľavou nohou, aby sme si nepokazili celý deň. Môžeme si ho pripraviť aj vo väčšom množstve, nechať ho v termoske a postupne z neho upíjať.
Prajem vám dobrý spánok a príjemné sny!
Tatiana Berecká
Článok bol uverejnený v časopise Zasvätený život 01/2020.