Pápež František na návšteve v komunite zo spoločenstva Archa

Svätý Otec František v piatok 13. mája nečakane navštívil malú komunitu v Ciampine neďaleko Ríma, ktorá v duchu spirituality zakladateľa spoločenstva Archa Jeana Vaniera v sebe začleňuje 18 ľudí s fyzickým a mentálnym postihnutím. S členmi komunity, ktorej názov v preklade znie „Zrnko“, si Petrov nástupca pochutnal na olovrante a stretol sa aj s dobrovoľníkmi a rodinnými príslušníkmi. Ide o ďalšiu z pápežových návštev v rámci iniciatívy tzv. „piatkov milosrdenstva“.

Najväčšiu radosť z návštevy pápeža mali, podľa slov zodpovedného za komunitu Chicco Marca Veronesiho, práve jej 18 členovia: „Niektorí z nich majú vo svojich izbách fotku pápeža a boli dojatí, viacerí plakali od radosti. Bol to skutočne veľmi silný zážitok… Pápež je naozaj veľmi jednoduchý a prívetivý človek, až tak, že sa zdalo akoby bol jeden z nás, náš odveký priateľ“.

Svätý Otec sa zaujímal o históriu komunity, vypočul si však s veľkým záujmom aj príbehy jednotlivých členov. Ako ďalej Veronesi pre Vatikánsky rozhlas uviedol, pápež prítomných požiadal, aby vniesli do sveta „trochu z tej nežnosti, ktorú žije komunita“ a na záver ich požiadal o modlitby:

„Snáď sme obohatili pápeža tým, že všetci môžeme s dôverou dúfať v Pána, lebo je nádejou, ktorá sa vtelila. Môže sa zdať, že naši chlapci a dievčatá nie sú nikomu užitoční, avšak skrze ich srdcia, poznanie a vzťahy s nimi chceme zmeniť ľudstvo. Sú príkladom, že spoločnosť sa môže zrodiť z tej skaly, ktorú dali na odpis, a že na tejto skale možno vystaviť palác,“ dodal na záver zodpovedný komunity Archa v Ciampine.

Komunita Chicco je súčasťou medzinárodnej komunity Archa, ktorú v roku 1964 založil vo Francúzsku Jean Vanier. V súčasnosti sa stará o 18 ľudí s vážnym mentálnym postihnutím. Ďalšie so svojich domov v Taliansku má v Bologni a na Sardínii.

Zdroj: RV; -ej-