Thomas Keating: Boh je všetko vo všetkom (prel. Pavel Prihatný). Bratislava: Minor, 2025, 80 s., ISBN 978-80-89888-51-1, cena 11,- Eur
Kniha Boh je všetko vo všetkom je prepisom poznámok k prednáškam, ktoré otec Thomas Keating dával v roku 2012 počas Výročnej konferencie Contemplative Outreach v Snowmass, v Colorade. V kláštore, kde odišiel do večnosti – v opátstve sv. Josepha v Spencer, v Massachusetts –, dal Thomas Keating v júli 2018 súhlas na publikovanie týchto poznámok. A my sme veľmi poctení, že sme tak mohli urobiť. Ako vždy, aj tu nás otec Thomas vyzýva a zapája do svojej náuky a jej rozsiahlosti, a okrem iného píše o: nekonečnom súcite a milosrdenstve Boha; troch stupňoch transformujúcej duchovnej cesty; novej kozmológii, ľudskej prirodzenosti, vede a ich vzťahu k spiritualite; posolstve kríža pre našu dobu; význame vykúpenia; a mnohom ďalšom… Božia láska a povzbudenie neustále žiarili z náuky otca Thomasa. Keď rozprával, vychádzal z vlastnej živej skúsenosti, a možnosť byť v jeho prítomnosti toto poznanie potvrdzovala a oživovala. Jeho život odhaľoval skúsenosť, ktorú sme aj my ostatní chceli poznať! Z angličtiny preložil Pavel Prihatný.
O autorovi: Thomas Keating (†2018), trapistický mních, centrálna postava hnutia Centering Prayer (modlitby súhlasu) a zakladajúci člen Contemplative Outreach. Už počas svojich štúdií na Yale University objavoval bohatstvo kresťanskej mystickej tradície. Poznávanie tejto hlbokej tradície, bystré vnímanie reformy, ktorú priniesol II. vatikánsky koncil zvlášť vo vzťahu k iným náboženstvám, ako aj osobné hľadanie, v ňom nechali vyklíčiť celoživotnú túžbu prispieť k obnove kontemplatívneho rozmeru kresťanstva. Fr. Thomas bol uznávaný teológ a vynikajúci autor. Spomedzi jeho mnohých kníh treba spomenúť predovšetkým Open Mind, Open Heart (Otvorená myseľ, otvorené srdce). Osobná skúsenosť a náuka, hlboko zakorenená v zdravej tradícii kresťanskej mystiky, a múdre i prorocké úsilie o dialóg s inými náboženskými tradíciami, zaraďujú Thomasa Keatinga medzi neopomenuteľné postavy dejín kresťanskej spirituality.
Marco Vannini: Mystika, psychológia, teológia (prel. Pavel Prihatný). Bratislava: Minor, 2025, 160 s., ISBN 978-80-89888-50-4, cena 13,- Eur
Vedou o duši a vedou o Bohu – ktoré sú jedinou vedou – je iba tá, ktorú za cenu mnohorakých nedorozumení nazývame mystikou. Ak si však myslíme, že existuje jedna veda o duši (psychológia) a ďalšia, odlišná, o Bohu (teológia), ide o dve falošné vedy, lebo realita je jediná. Boh je pravda,
je svetlo, a nie nejaké iné-bytie hore na nebi. Takou je aj duša, ktorá všetko obsahuje: pānta eīso „všetko je vo vnútri“, povedal by Plótinos. Z taliančiny preložil Pavel Prihatný.
O autorovi: Marco Vannini (1948, Florencia), taliansky filozof, sa po svojich univerzitných štúdiách, ktoré zakončil prácou Wittgenstein, metafyzik a mystik, už vyše 40 rokov venuje kresťanskej mystike a tiež duchovným tradíciám iných náboženstiev. Spomedzi jeho rozsiahlej publikačnej činnosti radno spomenúť predovšetkým edičnú kuratelu kompletného talianskeho prekladu Majstra Eckharta. Pod jeho vedením boli v talianskom preklade vydané aj ďalšie významné diela, ako napríklad Cherubínsky pútnik Angela Silesia, Nemecká teológia, Ján Tauler, Valentin Weigel, Sebastian Franck, Pravidlo dokonalosti od Benedikta z Canfieldu a ďalšie. Vo florentskom vydavateľstve Le Lettere vedie edíciu „Il Tesoro nascosto“, v ktorej vyšli diela Etty Hillesum, Margaréty Porete, Simony Weilovej, Mikuláša Kuzanského či Henryho Le Sauxa. Je autorom vyše dvadsiatich kníh spomedzi ktorých možno spomenúť Dialettica della fede, Mistica e filosofia, Introduzione alla mistica, Lessico Mistico. Le Parole della saggezza a jeho poslednú knihu Conosci te stesso e conoscerai te stesso e Dio.
Maurice Zundel: Vnútorné evanjelium (preložil Ladislav Tkáčik). Bratislava: Minor, 2024, 102 s., ISBN 978-80-89888-47-4, cena 11,- Eur, väzba brožovaná
Anotácia: „Istotne je nemožné hovoriť o Bohu bez toho, aby sa do jeho svetla neprimiešalo mnoho z nášho tieňa. Je potrebné vedieť aspoň to, že limity nášho myslenia a reči v ňom nenájdeme. Vždy stojí pomimo aj tých najvznešenejších predstáv a toho najdokonalejšieho jazyka. Snažili sme sa teda ukázať, čím Boh nie je, aby sme aspoň niektorým pomohli vytušiť, čím je.“ Maurice Zundel situuje kresťanské posolstvo do vnútornej perspektívy, ktorá odhaľuje jeho vzťah k duchovnému životu. Vnútorné evanjelium pozostáva z príhovorov, ktoré vysielalo Rádio Luxemburg v roku 1935. Francúzska akadémia ich autorovi v roku 1938 udelila Prix Juteau-Duvigneaux za diela L’Évangile intérieur a Le Poème de la sainte liturgie. Z francúzskeho originálu L’Évangile intérieur (2007) preložil Ladislav Tkáčik.
O autorovi: Maurice Zundel (1897 – 1975), švajčiarsky katolícky kňaz, teológ, básnik a mystik. Narodil sa 21. januára 1897 v Neuchâteli. Pre kňazské povolanie sa definitívne rozhodol už ako 15-ročný. Študoval v Neuchâteli, v opátstve Einsiedeln a vo Fribourgu, kde bol v roku 1919 vysvätený na kňaza. Keďže ho jeho biskup Marius Besson považoval za príliš originálneho, nezveril mu žiadnu kňazskú službu. V roku 1927 Zundel obhájil na Pápežskej univerzite svätého Tomáša dizertačnú prácu pod vedením Reginalda Garrigou-Lagrangea L’Influence du nominalisme sur la pensée chrétienne a získal doktorát. Žil vo Francúzsku, Anglicku a v Káhire. Domov sa vrátil až po smrti svojho diecézneho biskupa v roku 1946 a bol vymenovaný za pomocného kňaza v Lausanne, kde pôsobil až do svojej smrti 10. augusta 1975. V roku 1972 ho pozval do Vatikánu pápež Pavol VI., ktorý ho považoval za „mystického a básnického génia“, aby viedol pôstne rekolekcie. Maurice Zundel po sebe zanechal rozsiahle dielo, ktoré pozostáva z približne tridsiatich kníh, ako aj z mnohých článkov a prednášok.
Michel Henry: Barbarstvo (preložil Ladislav Tkáčik). Bratislava: Minor, 2024, 184 s., ISBN 978-80-89888-41-2, pevná väzba, cena 15,- Eur
Anotácia: „Východiskom pre túto knihu je jednoduché, hoci paradoxné zistenie, že naša éra sa vyznačuje bezprecedentným nárastom vedomostí a zároveň úpadkom kultúry. Pravdepodobne prvýkrát v dejinách ľudstva sa vedomosti a kultúra rozchádzajú až tak, že sa dostávajú do protikladu v mohutnej konfrontácii – v boji na život a na smrť, ak je pravdou, že triumf prvých vedie k zániku druhého“, píše Michel Henry v úvode k svojej filozofii kultúry. Tento text, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1987, vyvolal veľký záujem, ale aj ostrú kritiku. Dnes je, žiaľ, kruto aktuálny. Je svedectvom tragického pocitu „bezmocnosti, ktorý dnes zažíva každý kultúrny človek tvárou v tvár faktom“. Kvôli premysleniu našej doby je dôležité vrátiť sa k myšlienkam filozofa, ktorý analyzuje a zvažuje príčiny barbarstva nášho sveta. Z francúzskeho originálu La barbarie (2008) preložil Ladislav Tkáčik.
O autorovi: Michel Henry (1922 – 2002), profesor Univerzity Paula Valéryho v Montpellier, jeden z najväčších francúzskych filozofov, majster fenomenologickej školy.
Knihy sú dostupné v sakristiách kapucínskych kostolov v Bratislave a Pezinku (v Žiline ešte nie) a už sú aj v kníhkupectvách.
Ladislav Tkáčik, OFMCap