Arcidiecéza Indianapolis sa rozhodla prijať sýrsku rodinu

Arcidiecéza Indianapolis sa rozhodla poskytnúť bývanie štvorčlennej sýrskej rodine napriek protestom guvernéra štátu Indiana, Mikea Pencea. Po dvoch rokoch bezpečnostnej kontroly, požiadala vláda USA arcidiecézu, aby našla bývanie pre túto rodinu. Vedenie arcidiecézy vyjadrilo zásadný postoj ohľadom pomoci ľuďom, ktorí utekajú pred násilím: „pomoc v takýchto situáciách  patrí k základom našej katolíckej identity. Budeme v tejto tradícii zachraňovania životov pokračovať.“ 1. decembra vyjadrilo vedenie arcidiecézy pripravenosť prijať štvorčlennú sýrsku rodinu. Prostriedky na živobytie tejto rodiny arcidiecéza prijala od darcov.

Republikánsky guvernér štátu Indiana, Mike Pence je jedným z 25 guvernérov, ktorí po posledných teroristických útokoch v Paríži žiadali prezidenta Baracka Obamu, aby zastavil príliv sýrskych utečencov do krajiny. Pár dní po útokov v Paríži vydal pre štátne agentúry zákaz rozdeľovať federálne zdroje pre sýrskych utečencov. Dôsledkom tohoto nariadenia už jedna rodina musela byť presmerovaná do štátu Connecticut.

Americká únia civilných práv podala 24. novembra na federálnom súde obžalobu na guvernéra Pencea za odmietnutie prijať vo svojom štáte utečencov zo Sýrie. Únia tvrdí, že guvernér konal protiústavne. Obamova administratíva tvrdí, že jednotlivé štátu nedisponujú právom blokovať takéto financovanie. 2. decembra jedna z organizácií pre starostlivosť o utečencov požiadala o dočasné zrušenie guvernérovho nariadenia.

Arcibiskup Indianapolisu, Joseph Tobin CSsR sa 2. decembra stretol s guvernérom a vysvetlil mu úlohu arcidiecézy v Programe pre Utečencov a migrantov.

Guvernér Pence vo svojom vyhlásení povedal: „Ako guvernér si vysoko vážim katolícke charitatívne diela, ale úctivo vyjadrujem nesúhlas s rozhodnutím prijať sýrsku rodinu do Indiany v tomto čase.“

Zdroj: cssr.sk