Austin Forum v Londýne pripravilo podujatie Verní budúcnosti

Podujatie Verní budúcnosti ponúkli v Londýne augustiniáni spolu s Austin Forum všetkým, ktorých zaujíma ich spiritualita, charizma, poslanie. Ako dať význam starému rádu, ale v novom duchu?

Sprievodné aktivity počas dvoch týždňov pomohli v skladaní mozaiky spomínanej témy – od rozhovorov a diskusií s augustiniánmi, o tom, čo je povolanie a ako v ich živote môže pôsobiť Boží život. Predstavili tiež augustiniánsku spiritualitu a ako sa žije dnes a tiež aký mal vplyv a význam sv. Augustín na ich život a na spoločnosť ako takú. Nechýbala ani výstava obrazov maľovaných augustiniánom P. Giannim Notariannim pod názvom Nové diela – akvarelové štúdio. V rámci podujatí bolo predstavené aj Austin Forum – ako žijú charizmu spoločenstva a akými novými cestami sa uberajú. Súčasťou programu bola aj otvorená diskusia na tému ako žiť život vo farnosti dnes. Dostať sa do ticha v meste mali účastníci možnosť počas celého podujatia, pretože mali priestor a čas na adoráciu v tichu a v modlitbe.

„Snažím sa mať nejaký čas pre Boha a pre spoločenstvo a tieto dva týždne boli dobrou príležitosťou tráviť ho užitočne, a to v augustiniánskom duchu,“ povedala účastníčka Chiara.

Dvojtýždňová ponuka podujatí sa ukončila 8. júla letným barbecue v augustiniánskom centre, kde vytvorili priestor pre všetkých, ktorí mali záujem vytvoriť otvorené spoločenstvo.

„Austin Forum je predĺženou rukou augustiniánov so sídlom v ich londýnskom centre v Hammermsith“, ako hovorí jedna z jeho zakladateliek Megan Barzaq. „Konkrétne v ňom ide o prácu s mládežou – organizovanie workshopov, projektov, mládežníckych skupín, vytváranie zázemia pre ľudí, ktorí sú v Cirkvi i mimo nej. Chceli sme totiž preklenúť priepasť medzi Cirkvou a spoločnosťou, pretože ju považovali za prísnu a nepriateľskú,“ dodala Megan.

„Pripravujeme s dobrovoľníkmi tiež umelecké projekty, ako napríklad výstavy diel uznávaných či začínajúcich umelcov. Ponúkame duchovné a medzináboženské aktivity – spoznávanie augustiniánskej spirituality prostredníctvom workshopov a priestor pre dialóg a reflexiu pre ľudí všetkých vekových kategórií. Sociálne programy, ktoré realizujeme, oslovujú ľudí aj mimo Cirkvi vrátane marginalizovaných skupín, ako sú prisťahovalci; im napríklad ponúkame bezplatné vyučovanie angličtiny. Vytvorili sme záhradu pokoja a spustili umelecký projekt pre rozvoj kreativity katolíckych a moslimských dievčat. Začali sme tiež kurz nazvaný Začiatočnícky sprievodca augustiniánskou spiritualitou, ktorý sa javí ako veľmi populárny,“ povedal o Austin Forum P. Gianni.

„Máme aj Komunitu Bellesini, ktorá je domom pre mladých laikov, v nej žijú, zdieľajú a praktizujú svoju vieru v augustiniánskom duchu, ale popritom aj normálne pracujú. Sú neoddeliteľnou súčasťou organizačného tímu Austin Forum a pozývajú ľudí k jednotlivým podujatiam, ktoré organizujeme,“ doplnila Megan.

Rehoľa sv. Augustína je medzinárodnou rehoľou. Augustiniáni, ktorých je na celom svete 2.700 pôsobia v 50 krajinách sveta, z toho aj na Slovensku, v Košiciach. V Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska majú päť farských spoločenstiev: dve v Londýne – Hammersmith a Hoxton; v Clare; v Birminghame a v Edinburghu.

-msk-