Barbarstvo moci (11): 29. august 1950 – likvidácia ženských reholí (video)

V roku 2020 si pripomíname 70. výročie likvidácie kláštorov – násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom počas tzv. Barbarskej noci, čím sa mal ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít v bývalom Československu. Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku prináša sériu dokumentov s názvom Barbarstvo moci, ktoré sprostredkúvajú svedectvo doby cez prizmu historických faktov a výpovedí svedkov. Súčasne ponúka v osobitných videách s názvom Svedectvom o barbarskej moci autentické výpovede tých, ktorí boli v čase Akcie K a Akcie R priamo v centre diania. V každom dokumente vystupujú členovia alebo členky z jednej slovenskej rehoľnej kongregácie.


Akcia „R“ za začala 29. augusta 1950 o 8.00 hod. ráno. V priebehu jej realizácie došlo na niekoľkých miestach na Slovensku k odporu voči jej realizácie zo strany občanov republiky.

V akcii „R“ bolo v dňoch od 28. do 31. augusta 1950 sústredených takmer 2000 rehoľných sestier a obsadených bolo 137 objektov. Sestry boli sústredené v 16 sústreďovacích kláštoroch. Po obsadení a uprázdnení kláštorov od sestier boli nešetrným zaobchádzaním zo strany štátnych orgánov zničené knižnice a rozkradnuté mnohé vzácne rukopisy, tlače, obrazy a nábytok.

Predchádzajúce diely Barbarstva moci a ďalšie príspevky k tejto téme nájdete TU.

© KVRPS