Preberáme správu od P. Marka Marszałka CSsR, misionára v tejto africkej krajine.
16. septembra 2015 ľudia bývalého prezidenta Blaise Compaoré uskutočnili vojenský prevrat. Stalo sa to v čase, keď sa krajina pripravuje na prezidentské voľby, ktoré majú byť 11. októbra.
V roku 1987 sa stal prezidentom Blaise Compaoré. Po vojenskom prevrate nechal popraviť predchádzajúceho prezidenta Thomasa Sankaru. Následne sa konala paródia na demokraciu. Uskutočnili sa voľby iba na oko, ich výsledky však boli sfalšované. Ľudia po mnohé roky protestovali proti pomerom v krajine a nakoniec, pred rokom, 29. – 30. októbra 2014, vyše milión ľudí vyšlo do ulíc v Ouagadougou (hlavného mesta štátu) so žiadosťou o odstúpenie prezidenta. Táto napätá situácia pretrváva už niekoľko rokov. Od roku 2011 mal Blaise Compaoré problémy s armádou. Nechal jej preto vziať zbrane a založil svoju Elitnú prezidentskú gardu (SRP) v počte 1 200 až po zuby ozbrojených vojakov. Táto jednotka je veľmi dobre platená. Jej úlohou je v prípade potreby chrániť prezidenta s cieľom udržať ho pri moci.
29. a 30. októbra 2014 bolo v uliciach milión ľudí. Prezidentovi vojaci nemohli urobiť nič. Boli úplne zaskočení týmto masovým protestom a nevedeli nijako reagovať. Nemohli strieľať do ľudí, čo išli hromadne k prezidentskému palácu. V poslednej chvíli Francúzsko poslalo vrtuľníkom špeciálnu jednotku, aby „in extremis” zachránili prezidenta. Utiekol a dodnes žije na Pobreží Slonoviny, susednej krajiny Burkina Faso.
Hneď nato v krajine vytvorili prechodnú vládu, ktorej úlohou bolo pripraviť demokratické voľby. Majú sa uskutočniť 11. októbra 2015. Prezidentova ochranné armáda však nebola rozpustená a stále vládnu obavy, že je pripravená prekaziť tieto voľby. Štátna armáda nemôže odpovedať, pretože nemá zbrane. Prezidentova armáda pod velením Gilberta Diendéra, pravej ruky Blaise Compaoré, v Burkine Faso, blokuje demokraciu.
Ľudia masovo protestujú, zhromažďujú sa. Bol zavedený zákaz vychádzania. Prezidentova armáda prechádza po celom meste a strieľa na odstrašenie protestujúcich. Zastrelili už 8 ľudí a zranili okolo 60. Prezidentova jednotka, ktorá má 1200 vojakov si uvedomuje, že stojí proti presile 2 miliónov občanov štátu. Jednotka vykazuje známky unavenosti. Požiadala políciu a vojenskú políciu o pomoc, ale tí im odmietli poslušnosť. Je možné, že sa nakoniec vzdajú. Najideálnejšie by bolo, keby sa tak stalo bez preliatia krvi. Masívne protesty sú aj v mnohých ďalších mestách. Tam nikto nenaháňa ľudí, prezidentova jednotka tam nemôže ísť, lebo ich je málo. Kvôli generálnemu štrajku je však všetko zatvorené, vrátane škôl. Život sa akoby zastavil.
Teraz sa však krajina obáva jedného. Blaise Compaoré bol zadobre s islamistami a možno ich požiada o vojenskú pomoc. V Nigéri, krajine susediacej z Burkina Faso je ich plno. Ak oni na Burkina Faso zaútočia, tak budeme vo veľmi nebezpečnej situácii. Situácia je zo dňa na deň napätejšia.
Dnes 21. septembra prišli vojenské regimenty z Fada N’Gourma, Koudougou, Bobo Dioulasso, Ouehiguya a Kaya do Ouagadougou a sú len niekoľko kilometrov od hlavného mesta. Armáda je verná dočasnej vláde, ktorá pripravovala krajinu na voľby. Vojaci prezidentského odielu dostali ultimátum na zloženie zbraní. Ak to neurobia, hrozí stret medzi týmito dvoma armádami. Civilisti sa toho veľmi obávajú, pretože vojaci často páchajú násilie na nevinných ľuďoch.
Odporúčajme v modlitbách krajinu Burkina Faso Bohu a prosme ho, aby v nej zavládol vytúžený pokoj.
P. Marek Marszałek CSsR, Burkina Faso
Preklad: Viktor Mišuth CSsR
Zdroj: cssr.sk; redemptor.pl