Bývam vedľa svätej

„Je pravda, že sa cítime unavení z namáhavej cesty, ale nádej nám dáva silu ísť ďalej. Keď hľadíme na život svätých, povzbudzuje nás to napodobňovať ich. Je medzi nimi veľa svedkov tzv. «svätosti vedľajších dverí, tých, ktorí žijú medzi nami a sú odrazom Božej prítomnosti».“ (Svätý otec František)

Bývam vedľa svätej. Spolusestra z vedľajšej izby by síce vedela k tomu voľačo dodať, ale nech. Všímať si svätých vedľajších dverí je obľúbenou témou Svätého Otca Františka. Tak si poďme všímať.

Keď som sa sem presťahovala, mala som jednu tajnú túžbu. Počítam s tým, že sa práve stane verejnou, keď to sem teraz napíšem. Ale hodí sa k téme.

Chcela som bývať v istej konkrétnej izbe v tomto našom velikom domisku. Lebo v tej izbe bývala do februára 2019 svätá sestra. Kristínka. Pochádzala z mesta, kde som prežila svojich zatiaľ najdlhších 8 rehoľných rokov. A už rok je u Otca. Doma. No a ja som si do „túžobníka“ – čiže do zoznamu kadejakých túžob a prianí zapísala, že keď už sa mám sťahovať do Žiliny, chcem „bývať v Kristínkinej izbe“. Mala síce aj väčšie kamarátky ako mňa, ale veď… Otec chce vždy počuť o mojich túžbach, tak mu o nich hovorím.

Viem, čo ma priťahovalo. Vôbec nejde o tú izbu. Skôr o to, že poznám niekoho, kto statočne a hlavne s Kristom prešiel životom a ja to chcem tiež tak. Tak byť tam, kde aj ona utierala prach z políc a ráno odostierala žalúzie… to sa mi zdalo také sväto romantické.

„Duch Svätý svätosť rozlieva všade.“ (Gaudete et Exsultate 6) Aké je to žiť so svätými? Inšpiratívne. Provokujú pridať sa. Pretože svätosť znamená „žiť v plnom spoločenstve s Bohom už teraz, počas nášho pozemského putovania.“ (pp. František 1. novembra 2019) Takže stretnúť svätú či svätého niekde na chodbe, keď vynáša smeti či čistí zeleninu v kuchyni, znamená stretnúť niekoho, kto je práve s Bohom. A to vidieť i cítiť.

Isto už nervózne čakáte na to, či som si zaškrtla do zošitka „vybavené“ k tejto svojej túžbe. Aj áno, aj nie. Bývam vedľa. Mala by som byť svätá vedľajších dverí. Lebo aj moje dvere sú pre niekoho tie vedľa.

Františka Čačková, OSF

Článok je uverejnený v aktuálnom čísle časopisu Zasvätený život 01/2020.