Českí podnikatelia objavili nový trend dovoleniek v kláštore

Pravidelný režim, skromné jedlo a odpojený mobil. Relax za múrmi kláštora si na západe Európy bežne doprajú podnikatelia, manažéri alebo ľudia unavení každodenným stresom. Takúto skúsenosť majú aj v Čechách. O kláštory sa čoraz viac zaujímajú a nie sú to len veriaci. Podľa Jiřího Jemelka zo združenia kresťanských podnikateľov Kompas chce relaxovať v tichu stále viac biznismenov. „Toto je tiež zaujímavá záležitosť pre strategické plánovanie a existuje množstvo myšlienok, ktoré by mohli priniesť nové projekty,“ hovorí Jiří.

Takéto pokojné miesto pripravujú františkáni v Liberci. „Pre tých, ktorí potrebujú stráviť v bezpečnom prostredí mesiac až tri,“ vysvetľuje Hieronym.

Viac hostí či záujemcov majú augustiniáni v Zaječove na Berounsku, cisterciáni v Oseku za posledné dva roky hlásia cez päť stoviek návštevníkov. Tiež pribudli hostia u karmelitánov v Slanom.

„Sedemdesiat percent ľudí sú praktizujúci katolíci a tých tridsať percent hľadajúci, protestanti alebo ľudia prežívajúci nejaký životný zlom,“ dodáva prior karmelitánskeho kláštora Jan Poříz.

Podľa generálneho sekretára Českej biskupskej konferencie Stanislava Přibyla sa trend šíri zo Západu, kde sa v kláštoroch zameriavajú práve na ľudí žijúcich v strese. „Sú v prostredí, kde je štruktúrovaný život. Ďalšia vec, ktorá je pre nich dôležitá, je ticho. Náš život je plný informačného odpadu, čo nás unavuje,“ zhrnul Přibyl. Preto očakáva, že záujem o pobyty v kláštoroch bude v Čechách rásť.

Zdroj: rozhlas.cz/ foto:Kláštor v Zaječove/ Petr Kološ

-msk-