Cirkev uznala platnosť procesu Božej služobnice Léonie Martinovej

Francúzska diecéza Bayeux Lisieux tento týždeň oznámila, že Kongregácia pre kauzy svätých uznala platnosť diecézneho procesu Božej služobnice Léonie Martinovej, sestry sv. Terézie z Lisieux a dcéry svätých Ľudovíta a Zélie Martinových. Preskúmanie jej čností umožňuje vyhlásiť ju za ctihodnú, informoval hovorca diecézy Bayeux Lisieux Laurent Berthout. 

Diecézny proces trval päť rokov a skončil sa 22. februára 2020 v kláštore Navštívenia Panny Márie v Caen. Dokumenty diecézneho procesu blahorečenia a kanonizácie Božej služobnice Léonie Martinovej odovzdal 10. marca 2020  Mons. Jean-Claude Boulanger, biskup diecézy Bayeux a Lisieux, napriek obavám vyvolaným epidémiou koronavírusu,  Kongregácii pre kauzy svätých. Sprevádzali ho otec Antonio Sangalli a otec Olivier Ruffray, postulátor kauzy. 

Spis obsahoval 31 870 strán formátu A4.  Po procese overovania postupov a jeho schválenia, ktoré sa teraz uskutočnilo, sa začne rímske skúmanie, druhá etapa procesu blahorečenia. 

Telo Božej služobnice sestry Léonii je uložené v kaplnke kláštora Navštívenia Panny Márie v Cean. Počas diecézneho procesu musela byť jej rakva otvorená a jej telo sa našlo takmer neporušené. Potom, čo jej rodičia Ľudovít a Zélia boli svätorečení v roku 2015, mohla by byť Léonia uznaná za ctihodnú, aby mohol jej proces blahorečenia, ako štvrtého člena tejto požehnanej rodiny, pokračovať. 

Na ceste k blahorečeniu bude potrebné uznať zázrak na jej príhovor a aby bola uznaná jej svätosť ďalší zázrak. V týchto dňoch sme si práve pripomenuli výročie kanonizácie sv. Terezky z Lisieux, ktoré sa konalo v Ríme pápežom Piom XI. dňa 17. 5. 1925. Božia služobnica Leóna sa považuje sa za prvú žiačku svätej Terezky.

Zdroj: TK KBS / Zo zahraničných zdrojov spracoval Branko Jozef Tupý
Foto: WikiPedia