Človek na dražbe

Mám v živej pamäti, ako som pár krát videla nejaký film, kde sa dražili, unášali alebo jednoducho kradli ľudia. Ešte teraz mám husiu kožu a silný pocit výhry, že mňa sa také čosi netýka. To otrasné zachádzanie s človekom, vyzdvihovanie jeho fyzických kvalít, krásy zubov, silných svalov u mužov, prípadne schopností šikovnej slúžky, ak sa to týkalo dievčat. Ako tovar! Možno ešte horšie, ak to bolo otroctvo drsnej práci na poli či na lodi. Bŕŕŕ! Mala som pocit, že stojím na druhom brehu a len sa na to dívam. To som si aspoň myslela do určitého času.

Potom mi pár krát vo vnútri defilovali obrazy, ako sa ľudia od malička pozastavili pri mojej moletnej postave a obvykle sa ťažko dostali ďalej. K mojej duši, k môjmu vnútornému svetu, myšlienkam či schopnostiam. Môj kredit nikdy nebol dobitý doplna a moja kúpyschopnosť neprekračovala priemer hlavne v školskej partii.

Teraz, s odstupom času, mi prichádzajú na um aj iné dražby – tá Ježiš kontra Barabáš, Jonáš, 10 spravodlivých a kauza Sodoma… a pod.

Pred časom ma Boh vrátil ku mne samej. K dražbám, ktoré organizujem ja. Bola som v jednom hypermarkete, kde chodím len sporadicky, a platila som tovar pri kase, kde sedel chalan zaujímavého vzhľadu: číro na hlave, piercing v uchu (nie že by sa mi to nepáčilo) a trochu divné zášklby rúk. Tipovala som dôvody, prečo hypermarket zamestnal takéhoto chalana a rovno v pokladni.

Odpoveď prišla na Valentína. Znovu som tam niečo kupovala, sústrediac sa na cenové výhody niečoho v regáli, keď prešiel popri mne. Práve on. S čírom, piercingom… a pokrútenými nohami dieťaťa po mozgovej obrne sa sunul k pokladni. Stála som ako Lótova žena. Údiv zmiešaný s láskavým pocitom nehy voči tomuto človeku ma premohol na dobrú chvíľu.

Popri fotke obľúbeného dievčatka, čo mi v to ráno daroval jej otec, a klobásy, čo mi na moje prekvapenie dal môj obľúbený lekár v ordinácii, bol toto tretí a najhodnotnejší darček. Od Toho, čo nalomenú trstinu nedolomí, hasnúci knôt nedohasí, ubolené nedorazí a nikoho nevydraží. Kiež by sa to darilo aj mne, lebo inak ako dosiahnem milosrdenstvo ja?

Eva Rušínová, saleziánka