Bežné prechladnutie je často ohlásené hlasným hapčí! Pokles teploty na jeseň a v zime a postupné skracovanie hodín slnečného svetla spôsobujú, že sme zraniteľnejší a náchylnejší na prechladnutie a chrípku. Čo k téme chrípky a prechladnutia písala vo svojej dobe sv. Hildegarda, ponúka rubrika Z Božej lekárne z pera Tatiany Bereckej.
Prečo kýchame?
Svätá Hildegarda má zaujímavú odpoveď: „Keď krv v cievach neprúdi dosť rýchlo, ale je akoby ospalá a keď sa telesné tekutiny nepohybujú dostatočne rýchlo a spomaľujú sa, duša to spozoruje a spôsobuje chvenie tela kýchaním. Týmto spôsobom prebúdza krv aj telesné tekutiny a zabezpečuje ich návrat do normálneho stavu. Keby sa voda nahromadila a nehýbala sa pre búrky a povodne, bola by zatuchnutá. Rovnakým spôsobom hnije vo vnútri ten, kto nekýcha ani si nesmrká nos, aby si ho vyčistil!“ (CC 133, 9 – 17)
V lekárskom manuáli svätej Hildegardy, ktorý napísali Dr. G. Hertzka a Dr. W. Strehlow, nachádzame univerzálny liek na liečenie a prevenciu nachladnutia a chrípky, vírusovej choroby, ktorú nemožno liečiť antibiotikami, lebo tie sú v boji proti vírusom neúčinné.
Svätá Hildegarda poukazuje na rastlinu Pelargonium robertianum. Rastlina je po vysušení a rozdrvení na prach hlavnou zložkou, ktorou sa v týchto prípadoch získava veľmi účinný prostriedok na liečenie.
Pripravený prášok (pozri recept na prášok proti chrípke na konci článku) sa môže použiť pri týchto príznakoch:
Ako prevencia
V prípade chrípkovej epidémie ako preventívne opatrenie najmä pre starších ľudí nasypať 1/2 čajovej lyžičky prášku pelargónie do polievky alebo do iného jedla.
Recept na prášok proti chrípke:
Prášok z vňate Pelargonium robertianum – 40 g
Prášok z koreňa Anacyclus pyrethrum (trahok rímsky) – 35 g
Prášok z Myristica fragans (muškátový orech) – 26 g
Tatiana Berecká