Čo navrhuje svätá Hildegarda z Bingenu na prechladnutie?

Bežné prechladnutie je často ohlásené hlasným hapčí! Pokles teploty na jeseň a v zime a postupné skracovanie hodín slnečného svetla spôsobujú, že sme zraniteľnejší a náchylnejší na prechladnutie a chrípku. Čo k téme chrípky a prechladnutia písala vo svojej dobe sv. Hildegarda, ponúka rubrika Z Božej lekárne z pera Tatiany Bereckej.

Prečo kýchame?

Svätá Hildegarda má zaujímavú odpoveď: „Keď krv v cievach neprúdi dosť rýchlo, ale je akoby ospalá a keď sa telesné tekutiny nepohybujú dostatočne rýchlo a spomaľujú sa, duša to spozoruje a spôsobuje chvenie tela kýchaním. Týmto spôsobom prebúdza krv aj telesné tekutiny a zabezpečuje ich návrat do normálneho stavu. Keby sa voda nahromadila a nehýbala sa pre búrky a povodne, bola by zatuchnutá. Rovnakým spôsobom hnije vo vnútri ten, kto nekýcha ani si nesmrká nos, aby si ho vyčistil!“ (CC 133, 9 – 17)

V lekárskom manuáli svätej Hildegardy, ktorý napísali Dr. G. Hertzka a Dr. W. Strehlow, nachádzame univerzálny liek na liečenie a prevenciu nachladnutia a chrípky, vírusovej choroby, ktorú nemožno liečiť antibiotikami, lebo tie sú v boji proti vírusom neúčinné.

Svätá Hildegarda poukazuje na rastlinu Pelargonium robertianum. Rastlina je po vysušení a rozdrvení na prach hlavnou zložkou, ktorou sa v týchto prípadoch získava veľmi účinný prostriedok na liečenie.

Pripravený prášok (pozri recept na prášok proti chrípke na konci článku) sa môže použiť pri týchto príznakoch:

  1. Kýchanie
    Takto sa zvyčajne hlási chlad. Vysypte pol kávovej lyžičky prášku proti chrípke na papier a vdychujte ho. Ako prevencia proti infekcii sa môže inhalovať každé ráno. Ak sa už choroba začala alebo ak trvá dva či tri dni, je potrebné opakovať tento postup niekoľkokrát denne. Predtým si však vždy treba vysmrkať nos. Je to takmer 100-percentne účinný prostriedok proti nachladnutiu (pozor, nie však v prípadoch silného zápalu nosovej sliznice!).
  2. Bolesť hlavy
    Príčina je spôsobená chrípkou alebo zmenami počasia (ak je atmosférický tlak nízky a teplé vetry fúkajú v časoch, keď sú obvyklé skôr chladné vetry; napr. známy Föhn v Alpách).
    V týchto prípadoch je vhodné posypať malým množstvom (2 – 3 špičky noža) prášku krajec špaldového chleba s trochou soli a ten zjesť.
  3. Zachrípnutie, bolesť v krku
    Citovaní lekári odporúčajú nasypať kávovú lyžičku prášku do pohára vareného vína a piť ho po malých dúškoch.
  4. Kašeľ
    Na panvici pripraviť zmes (palacinku) zo špaldovej múky, vody a soli a pridať čajovú lyžičku prášku z pelargónie. Konzumovať za horúca, posypanú trstinovým cukrom. Chorý by mal zjesť jednu takúto palacinku niekoľkokrát denne.
  5. Žalúdočná chrípka
    V týchto prípadoch treba prášok vmiesiť do každého jedla, ktoré chorý konzumuje.
  6. Bolesť srdca počas chrípky a po nej
    Vírusová chrípka môže poškodiť srdce, cievy aj nervy. Aby sa predišlo možným komplikáciám, treba užívať trochu prášku niekoľkokrát denne počas 3 – 4 týždňov každý deň s chlebom alebo priamo do úst (PL 1188 A).

Ako prevencia
V prípade chrípkovej epidémie ako preventívne opatrenie najmä pre starších ľudí nasypať 1/2 čajovej lyžičky prášku pelargónie do polievky alebo do iného jedla.

Recept na prášok proti chrípke:
Prášok z vňate Pelargonium robertianum – 40 g
Prášok z koreňa Anacyclus pyrethrum (trahok rímsky) – 35 g
Prášok z Myristica fragans (muškátový orech) – 26 g

Tatiana Berecká