Zozimilo sa nám, preto info o nejakých čajíkoch padne vhod. Vyberáme pre vás z článkov uverejnených v časopise Zasvätený život z rubriky Z božej lekárne.
Wira-Wira (Gnaphalium gravedens)
Pôvod a informácia o rastline
Túto rastlinu je možné nájsť v horských oblastiach juhoamerických Ánd, a to až vo výškach okolo 3,5 až 4 tisíc metrov nad morom, prevažne v kamenistom teréne. Ide o drobnú, svetlozelenú rastlinku, ktorá môže byť niekedy sfarbená do žlta. Celá bylina je pokrytá belasým páperím.
Až do dneška čerpáme vedomosti o nej (ako aj o iných peruánskych rastlinách) zo spisov pátra Jaroslava Soukupa SDB, ktorý pôsobil dlhé roky medzi domorodcami Amazónie a je právom považovaný za zakladateľa botanickej systematiky peruánskej flóry, za popredného etnobotanika a okrem iného aj autora Slovníka domorodých názvov peruánskej flóry a Katalógu rodov.
Zaujímavosti a liečivé vlastnosti
Rastlina obsahuje veľké množstvo liečivých látok. V tradičnom natívnom liečiteľstve horských indiánskych kmeňov je používaná pri liečbe katarov slizníc krku, dýchacích ciest, pri prechladnutí, nádche, kašli a podobných ťažkostiach. Obsahuje taníny, slizy, alkaloidy, triterpény, steroly, glukozidy, flavóny a iné látky, ktorým sú pripisované upokojujúce účinky predovšetkým na sliznice dýchacích ciest, krku a nosa, ktoré pri ich upchatí uvoľňujú. V niektorých zdrojoch je tiež popisovaný účinok na astmu a účinok spazmolytický, preto sa používa aj pri bolestiach brucha a hnačkách.
Výskumom tejto rastliny sa zaoberalo aj farmaceutické laboratórium Fakulty veterinárnej medicíny a zootechniky v Peru a potvrdilo antimikrobiálne účinky tejto rastliny, konkrétne proti mikróbom Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermitis.
Príprava čaju
Z rastliny sa najčastejšie používa odvar, ktorý sa pripravuje z jednej kávovej lyžičky na 300 až 500 ml vody. Keď chceme získať silnejší nápoj, je dobre uviesť vodu do mierneho varu na 2-3 minúty. Aby nevyprchali éterické látky, pridávame do zmesi aj iné rastliny, napr. Vilcacoru a Muῆa-Muῆa, ktoré optimálne zosilňujú jej účinok.
Muῆa-Muῆa
Popis
Bylina bola popísaná už v 17. storočí španielskymi kronikármi, pôsobiacimi na území dnešného Peru, ako bylina veľmi podobná oreganu, ale s menšími lístkami a jasnejšej zelenej farby s bielymi kvetmi podobnými kapuste, avšak veľmi aromatickými. Kry rastú voľne po celom juhu peruánskych Ánd.
Obsahové látky a použitie
Obsahuje látky ako sú flavóny, mentolové silice, živice, terpineol, terpény, triesloviny, vápnik, fosfor a vitamín B1.
Domorodí obyvatelia ju od nepamäti používali ako prírodné antibiotikum a pri celkovej očiste organizmu. Aromatické silice tiež uvoľňujú dutiny a hladké svalstvo dýchacích ciest. Tento účinok na hladké svalstvo má využitie aj pri iných indikáciách: využíva sa ako prostriedok proti bolesti, kŕčom, na dezinfekciu a v neposlednom rade – v kombinácii so šalviou – proti parazitom. Veľmi populárny je domorodý recept pre celkové osvieženie spolu s citrónovou šťavou. Bylinu často používajú pre svoj insekticídny účinok pri ochrane uskladnenej zeleniny proti škodcom.
Príprava
Pripravujeme ju podobne ako v predchádzajúcom prípade. Ak zmiešame viacero uvedených rastlín (Vilocacora, Wira-Wira, Muῆa-Muῆa) po jednej kávovej lyžičke, pripravíme naraz jeden liter nápoja, ktorý môžeme popíjať celý deň.
Kontraindikácia
Keďže rastlina pôsobí na hladké svalstvo a obsahuje látku pulgenon, neodporúča sa piť tehotným ženám.
Zhrnutie
Na čo sa táto rastlina môže použiť?
Dúfam, že si tieto rastliny obľúbite a že niekedy vyskúšate ich blahodarný účinok. Siahnime po nich hlavne v zime, kedy nás určite posilnia.
Tatiana Berecká