Deň zasväteného života oslávili zasvätení s biskupmi (aktualizované)

Sviatok Obetovania Pána (2. februára) sa v Katolíckej cirkvi slávil ako Deň zasväteného života. V tento (alebo skôr či neskôr) deň sa už tradične biskupi stretávajú s rehoľníkmi a rehoľníčkami pôsobiacimi na území ich diecéz. Pri tejto príležitosti prinášame zoznam viacerých slávení, ktoré sa konali.

Ordinariát OS a OZ SR

Kosice, odsudeni, omsa

V prvý februárový deň, v predvečer sviatku Obetovania Pána, navštívil farnosť sv. Vincenta z Pauly v ÚVTOS Košice-Šaca páter Miloš z rehole Karmelitánov, informoval Ordinariát OS a OZ SR. Páter Miloš celebroval svätú omšu, po ktorej sa mnohí odsúdení zaradili do veľkej rodiny bratstva Panny Márie Škapuliarskej.

TK KBS informoval Ordinariát OS a OZ SR 

Spišská diecéza

Spisska Kapitula, biskup Kubos, zasvateni

Z príležitosti blížiaceho sa sviatku Obetovania Pána, ktorý je zároveň Dňom zasväteného života, prišli v sobotu 28. januára 2023 na Spišskú Kapitulu zasvätení z celej Spišskej diecézy.

Cieľom spoločného stretnutia, na ktoré zasvätených pozval diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš, bolo poďakovanie za službu bratov a sestier žijúcich rôznu formu zasvätenia v rámci Spišskej diecézy.

Stretnutie začalo slávnostnou svätou omšou z liturgickej spomienky sv. Tomáša Akvinského, ktorú celebroval Mons. Ján Kuboš, koncelebrovali don Peter Timko, SDB a P. Martin Zanovit, CSsR a ďalší rehoľní kňazi pôsobiaci v diecéze.

V homílii biskup Ján nadviazal na liturgické čítanie zo dňa, ktoré v evanjeliu prinieslo pasáž o utíšení búrky na mori. Povzbudil prítomných zasvätených, aby prekonávali strach s vierou a nebáli sa podstúpiť skúšky, pretože „každá búrka prežívaná spolu s Ježišom sa stáva zážitkom“.

Ako každoročne aj tentokrát nasledovala po homílii obnova zasvätenia sa, ktorou prítomní muži i ženy, žijúci v rôznych formách zasväteného života, opäť vyjadrili svoju túžbu nasledovať Krista čistého, chudobného a poslušného, podľa charizmy svojho spoločenstva či spôsobu zasvätenia.

V závere svätej omše otec biskup poďakoval prítomným zasväteným osobám za množstvo dobra, ktoré každodenne konajú na miestach, kde žijú a slúžia. Konkrétne sa jedná o službu takmer 40 kňazov a vyše 200 bratov a sestier z rôznych foriem zasväteného života, ktorí aktuálne pôsobia v rámci Spišskej diecézy a vykonávajú nezastupiteľnú úlohu.

Program pokračoval po svätej omši prednáškou, ktorú tento rok predniesol provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko, SDB. Nasledovalo spoločné stolovanie a vzájomné rozhovory.

TK KBS informoval Peter Matis

Košická eparchia

Michalovce, zasvateni

Februárová fatimská sobota bola spojená s Dňom zasväteného života v Košickej eparchii. Program pripravili a viedli redemptoristi z michalovského kláštora.

Na túto fatimskú sobotu prišli nielen početní mariánski ctitelia, ale aj rehoľníci a rehoľníčky pôsobiaci v Košickej eparchii: sestry služobnice prišli z dvoch košických komunít a z Michaloviec, sestry baziliánky zo Sečoviec a Trebišova, jeden bazilián z Trebišova a zvyšok spoločenstva tvorili redemptoristi z miestneho michalovského kláštora. Celej slávnosti predsedal košický eparcha vladyka Cyril Vasiľ za hojnej účasti aj eparchiálnych kňazov.

Modlitbu Tretieho času a následnú prednášku na tému zasväteného života podľa myšlienok pápeža Františka viedol redemptorista o. Metod M. Lukačik. Vrcholom bola archijerejská sv. liturgia s vladykom Cyrilom Vasiľom, ktorý v kázni poukázal na niektoré pokušenia zasväteného života ako aj na jeho vznešený cieľ, ktorým je čo najplnšie pripodobnenie sa Ježišovi Kristovi.

Slávnosť sprevádzal Zbor svätého Jozefa, pod vedením dirigentky Márie Gofusovej. Na záver liturgickej slávnosti sme sa pomodlili mariánsky moleben k Presvätej Bohorodičke pred ikonou Matky ustavičnej pomoci a modlitbu pri relikviách bl. Metoda Trčku CSsR, prvého michalovského protoihumena redemptoristov. Potom ešte vladyka Cyril poďakoval za 8 ročnú službu vedenia michalovskej viceprovincie o. Metodovi CSsR, keďže nedávno prevzal tento úrad nový viceprovinciál o. Miroslav Bujdoš CSsR.

Pre zasvätené osoby potom nasledoval spoločný čas pri stolovaní v kláštore a popoludní sa pokračovalo stretnutím s ďalšou časťou prednášky o. Metoda o duchovnom materstve a duchovnom otcovstve. V ďalšom bloku bolo predstavenie noviniek, či svedectiev z daných rehoľných spoločenstiev za posledný rok.

Najviac rezonovala pomoc ukrajinským emigrantom a otázka nových povolaní. Na toto stretnutie prešiel aj vladyka Milan Chautur, emeritný košická eparcha, aktuálne prebývajúci v kláštore redemptoristov v Michalovciach.

Na záver sa k prítomným prihovorili tak vladyka Milan ako aj vladyka Cyril, ktorý synteticky sa snažil nasvetliť prednesené témy a otázky, ktoré zazneli.

Nechýbalo ani jeho poďakovanie sa za zaangažovanie sa zasvätených osôb pomoci ukrajinským utečencom, ktorých stále máme medzi nami. Potom sme tento slávnostný deň zakončili molebenom k bl. Metodovi Trčkovi CSsR v bazilike minor pred oltárom, kde sú uložené jeho relikvie.

TK KBS informoval Metod Marcel Lukačik

FOTOGALÉRIA

Košická arcidiecéza 

Kosice, zasvateni, Bober

Na pozvanie košického arcibiskupa sa v sobotu 4. februára 2023 v seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho zišlo vyše 170 rehoľníkov reprezentujúcich mužské i ženské rehoľné kongregácie, komunity, sekulárne inštitúty i zasvätené panny.

Program sa začal svätou omšou, kde arcibiskup Bernard Bober nazval sviatok Obetovania Pána  sviatkom dôvery Bohu a  život v zasvätení je podľa neho silným a príťažlivým svedectvom. „Ste znamením prítomnosti Ježiša, ktorý sa aj dnes dotýka ľudí a lieči ich rany.“ Modlitbu označil ako jedinú studňu, „z ktorej môžeme čerpať silu pre svoju službu a apoštolát. V stretávaní sa s Pánom a v službe evanjeliu je aj veľa radosti.“

Predseda KBS Mons. Bernard Bober v homílii reagoval na ostanú návštevu Svätého Otca Františka v Kongu, kde na stretnutí so zasvätenými sa pápež František poďakoval za ich obetu života, ktorú v tejto krajine prinášajú napriek nepriaznivým okolnostiam a nepokojom. „Vyzval všetkých, aby nikdy neprestali pracovať na sebe, aby sa nechali formovať po celý život, lebo nikdy to nemáme vyhraté, pokiaľ sme ešte na tomto svete. Pozval všetkých k neustálemu prekonávaniu troch pokušení: pokušenie duchovnej vlažnosti, pokušenie povrchnosti a pokušenie svetskej pohodlnosti.“ Arcibiskup Bober označil za koreň všetkých podobných pokušení silný individualizmus. „Zvykli sme sa uzatvárať, riešiť veci rýchlejšie, ale bez osobného kontaktu. Radšej to vybavíme cez sociálne siete, a ani si neuvedomujeme ako nás to utvrdzuje vo vlažnosti, povrchnosti a pohodlnosti.“

Na záver poďakoval prítomným za ich rozhodnutie pre  rehoľné a kňazské povolania. „Vďaka za to, že ste a vďaka za vaše rozhodnutie odovzdať svoj život Bohu a jeho službe. Vydržte vo vernosti a s radostným svedectvom oslovujte mladých, aby aj oni po stretnutí s Pánom, dokázali mu odovzdať celý svoj život,“ ukončil svoj príhovor košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Po svätej omši pokračoval sobotňajší program v aule Teologickej fakulty v Košiciach svedectvami, diskusiou a prednáškou košického pomocného biskupa Mareka Forgáča s názvom Citová zrelosť a zasvätený život.

V téme zdôraznil, aby zasvätení nezabúdali na základnú ľudskú rovinu, ktorou je emočná zrelosť, alebo emotívny život. „Tento totiž veľmi súvisí s duchovným životom, pretože duchovný život je o vzťahu k Bohu a vzťah – je aj cit. Aby sme dokázali úprimne milovať Boha, potrebujeme úprimne milovať ľudí aj seba samého. Preto by som dnes rád pootváral témy dotýkajúce sa práve tej našej ľudskosti, ktorá je potom predpokladom duchovnej stavby, ktorú staviame v sebe ako zasvätení ľudia.“

Štatisticky je v Košickej arcidiecéze 275 rehoľných sestier, ktoré sú začlenené do 17 ženských rehoľných kongregácií a 36-tich rehoľných komunít. Aktívnych je 12 mužských rehoľných kongregácií a 19 rehoľných komunít, kde je spolu 91 rehoľníkov. Z nich je 79 kňazov.  Stretnutie venované zasväteným ukončilo agapé s neformálnymi rozhovormi. 

FOTOGALÉRIA

TK KBS informoval Jaroslav Fabian 

Nitrianska diecéza

Nitra, zasvateni

Pri príležitosti 27. svetového dňa zasväteného života, ktorý Cirkev slávi na sviatok Obetovania Pána, sa 4. februára 2023 v Nitre stretla takmer stovka rehoľníkov rehoľníčiek pôsobiacich na území Nitrianskeho biskupstva, aby ďakovali za dar svojho zasvätenia. Na stretnutie ich tradične pozval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, aby im zároveň poďakoval za ich službu v diecéze.

Stretnutie sa začalo svätou omšou v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma, ktorú celebroval biskup Viliam Judák s pomocným biskupom Petrom Beňom a rehoľnými kňazmi.

Vo svojom príhovore biskup Viliam prítomným rehoľníkom a rehoľníčkam, aj tým čo nemohli prísť, alebo žijú v klauzúrach adresoval slová vďaky za ich modlitby a službu v oblasti školstva, zdravotníctva, či charity a sociálnej práce, ale v kontexte so sviatkom Obetovania Pána uvažoval aj nad darom, zmyslom a významom ich zasväteného života pre Cirkev.

Povzbudil ich podľa príkladu sv. Simeona a Anny k túžbe po Bohu a zachovávaniu a prehlbovania ich povolania k zasvätenému životu. Ako na záver povedal: „Prajem vám, aby ste aj vy rástli v Božej múdrosti a Jeho milosti, aby s vami a prostredníctvom vás vykonal veľké veci, aby vo vašom zasvätenom živote zaznievalo niečo veľké z iného nadprirodzeného sveta, niečo tajomné mystické a obohacujúce“. Prítomní rehoľníci a rehoľníčky si pri svätej omši obnovili aj svoje rehoľné sľuby.

Po skončení liturgickej slávnosti program pokračoval v aule Kňazského seminára sv. Gorazda prednáškou sestry vincentky Petry Jedličkovej na tému pod názvom „Radosť verného áno“ o prežívaní radosti zo zasväteného života, jeho zdokonaľovaní a prehlbovaní. Stretnutie ukončil spoločný slávnostný obed a vzájomné rozhovory účastníkov.

Nitrianska diecéza si váži prítomnosť členov inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života pôsobiacich na území biskupstva pre ich aktívne účinkovanie a pomoc v záujme rozvoja duchovného života veriacich, ako aj života celej diecézy v rôznych oblastiach. Aktuálne v diecéze pôsobí 11 mužských reholí a v nich 52 kňazov a 3 bratia a 17 ženských reholí a v nich 167 sestier a 2 novicky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

FOTOGALÉRIA 

Banskobystrická diecéza

Stare Hory, zasvateni, biskup, Chovanec

Pri príležitosti Dňa zasväteného života sa banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec stretol so zasvätenými osobami svojej diecézy v sobotu 4. februára 2023 v Bazilike na Starých Horách.

Program začal modlitbou svätého ruženca, ktorého zamyslenia viedol predstavený banskobystrickej komunity vincentínov – dp. Pavol Noga, CM. V úvode svätej omše diecézny biskup povedal, že „chceme ďakovať za dar povolania do zasväteného života. Je to veľká vec, keď Pán povoláva do svojej služby…“

Následne vo svojej homílií diecézny biskup povzbudil zasvätených k životu v radosti. Poslúžil si príkladom zo života sv. Františka z Assisi, ktorý svojmu spolubratovi spomenul, že máme tri druhy radosti života: stvorený svet, vzťah k blížnemu a vzťah k Bohu. František svojim životom dával najavo krásu stvorenia a aj my sme pozvaní čerpať s krásy Božieho stvorenia. Druhým zdrojom radosti podľa sv. Františka je láska k blížnemu. Človek nemôže žiť bez lásky, ktorú realizujeme vo vzťahoch. Tretím najväčším zdrojom radosti je vzťah k Bohu. Vzťah, ktorý privádza k radosti, aj keď človek prežíva ťažkosti. Je tu Boh, ktorý nás nekonečne miluje. „Sme stvorení pre Boha… práve v tomto vzťahu k Bohu na zemi zakusujeme niečo, čo dostaneme raz vo večnosti… Boh o nás vie…“ povedal biskup Chovanec.

Následne zasväteným uviedol príklad zosnulej francúzskej vincentky sr. Anny, ktorá zomrela pred pár dňami ako najstaršia žena na svete. V jednom rozhovore, ktorý táto sestra poskytla pri príležitosti 116. narodením spomenula, že aj teraz ešte pracuje – modlí sa za ľudí a tak im prináša radosť. „Krásne a požehnane a radostne sa dá žiť aj v tomto pozemskom svete. Buďme nositeľmi Kristovej radosti pre celý svet“ – dodal biskup.  V závere svätej omše sa v mene rehoľníkov prihovoril a poďakoval diecéznemu biskupovi P. Damián Mačura, OP – provinciál dominikánov. Slávenie Eucharistie bolo zakončené eucharistickou adoráciou, pri ktorej si rehoľníci obnovili svoje sľuby. Po svätej omši sa rehoľníci spolu s diecéznym biskupom stretli pri neformálnom obedovom posedení.

TK KBS informovala Banskobystrická diecéza

Rožňavská diecéza 

Roznava, zasvateni

Stretnutie zasvätených pôsobiacich v Rožňavskej diecéze sa konalo po dvoch rokoch (naposledy v roku 2020), počas ktorých nebolo možné kvôli pandémii koronavírusu.
Pri 25. výročí Dní zasväteného života bol úmysel sláviť tento deň v srdci diecézy – Rožňave – čo bolo znemožnené spomenutou pandémiou, preto sa tento rok uskutočnilo práve v Rožňave. Ďalším dôvodom pri voľbe miesta slávenia bolo, že tento rok si pripomíname 20. výročie návštevy sv. Jána Pavla II. v Rožňave (13. septembra 2003).

Počas svätej omše túto návštevu pripomínal aj ornát, ktorý mal Svätý Otec Ján Pavol II. oblečený pri slávení sv. omše počas tejto nezabudnuteľnej návštevy. Pri svätej omši s rehoľníkmi ho mal oblečený biskup a tiež bol použitý pápežský kalich z roku 2003.

Stretnutia sa zúčastnilo približne 50 zasvätených, boli prítomní zástupcovia takmer zo všetkých reholí pôsobiacich v diecéze. Slávnosť začala v Kostole sv. Anny modlitbou pobožnosti Fatimskej soboty pred vyloženou Oltárnou sviatosťou. Po nej nasledovala svätá omša, ktorú celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik spolu asi s dvadsiatimi prítomnými kňazmi.

V úvode vyjadril radosť z tohto stretnutia a na diaľku pozdravil aj tých, ktorí sa ho nemohli zúčastniť. V homílii povzbudzoval zvlášť slovami Svätého Otca Františka, ktoré predniesol pri stretnutí s kňazmi, diakonmi, zasvätenými a seminaristami v africkom Kinšase, v Katedrále, 2. februára 2023 a aktuálne ich aplikoval na podmienky života a pôsobenia zasvätených u nás. Zasväteným poďakoval za ich prítomnosť, za pôsobenie v Rožňavskej diecéze. V závere sv. omše si zasvätení obnovili svoje zasvätenie sa Pánovi.

Program pokračoval na Biskupskom úrade pohostením, po ktorom bola v rámci Roka krstu a birmovania prežívanom v Rožňavskej diecéze prednáška na tému: „Rozvíjanie krstného a birmovného povolania v zasvätenom živote“, ktorú predniesol P. František Honíšek CM, správca farnosti Lučenec – Rúbanisko.

Nasledoval spoločný obed, po ktorom bola možnosť navštíviť rezidenciu biskupského úradu a zvlášť pamätnú izbu sv. Jána Pavla II., v ktorej krátko oddychoval pri svojej návšteve Rožňavy 13. septembra 2003. Na tomto vzácnom mieste zasvätení spolu s otcom biskupom prosili Pána za Svätého Otca a na jeho úmysly.

TK KBS informovala sr. Mária Červená FMA

Žilinská diecéza

Zasvätení Žilinskej diecézy sa stretli vo farskom kostole na žilinskom sídlisku Vlčince s biskupom Mons. Tomášom Galisom. Slávením svätej omše spoločne ďakovali za dar rehoľných povolaní.

V homílii sa prihovoril generálny vikár Žilinskej diecézy Martin Kramara, pričom zdôraznil svoju vďačnosť za pôsobenie zasvätených v diecéze a vyzdvihol nezastupiteľné svedectvo ich života vo svete.

Život rehoľníka má vynikať miernosťou, čistotou a poslušnosťou, čnosťami, ktoré sú dnešnému človeku čoraz viac vzdialené. Úplné odovzdanie sa Kristovi je živým svedectvom odhodlania nasledovať ho v službe lásky a obety.

Po svätej omši pokračovalo stretnutie prednáškou sestry Hermany Matllákovej a spoločným neformálnym posedením zasvätených s biskupom.

TK KBS informoval Andrej Krekáč

Spišská diecéza

V kežmarskej Bazilike sv. Kríža si na sviatok Obetovania Pána 2. februára obnovili svoje zasvätenie členovia rehoľných spoločenstiev, ktoré žijú a pracujú na území tejto farnosti. Slávnostnú v omšu pre nich slávil kežmarský farár a dekan František Trstenský.

Kezmarok, zasvateni

V príhovore vyzval prítomných rodičov, aby dôverovali Bohu a nekladli prekážky deťom, keď ich Pán volá  do zasväteného života. Osobitným spôsobom sa obrátil na prítomné sestry. Poďakoval im za ich prácu a svedectvo života vo farnosti. „Milé sestry, ako prorokyňa Anna z dnešného evanjeliového úryvku, aj Vy objímte Krista, ktorý Vás povolal a svojím životom oslavujte Boha,“  povzbudil dekan Trstenský.

Po homílii sestry pred oltárom so zažatými sviecami v rukách spoločne predniesli modlitbu obnovenia rehoľných sľubov. Na záver svätej omše ako prejav vďačnosti každá sestra dostala bielu ružu.

V súčasnosti v Kežmarku pôsobia tri ženské rehole: satmárky, tešiteľky a redemptoristky. Každá z reholí má svoje špecifickú charizmu. Satmárky pomáhajú najmä v školskom vyučovaní náboženstva  a vo farskej katechéze. Tešiteľky sa venujú službe starým a chorým. Redemptoristky v klauzúre v kláštore, ktorý stojí nad mestom, modlitbami a obetami sprevádzajú veriacich.

TK KBS informoval František Trstenský

Bratislavská arcidiecéza 

Prinášame vám fotografie a homíliu zo svätej omše v Katedrále. Sviatok Obetovania Pána sa v Katolíckej cirkvi slávil ako Deň zasväteného života. V Katedrále svätého Martina sa pri tejto príležitosti konala slávnostná svätá omša za účasti zasvätených osôb. Zúčastnili sa jej členovia viacerých reholí, ako aj apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli, otec arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, či otec biskup Jozef Haľko.

Príhovor otca arcibiskupa nájdete na našom Spotify:https://open.spotify.com/episode/2DiK6xfUBCtyWJobARdD0q…

Za fotografie ďakujeme Petrovi Zimenovi z TK KBS

TK KBS informovala Bratislavská arcidiecéza 

Prešovská archieparchia 

Presov, zasvateni

Nakoľko je sviatok Stretnutia Pána (2. február) zároveň aj dňom zasväteného života, Svätý Otec František vo svojom  posolstve odkázal zasväteným: „Dnes slávime sviatok Stretnutia: nech nám Panna Mária vyprosí milosť, aby náš život ako zasvätených osôb bol vždy sviatkom stretnutia s Kristom, a aby sme tak ako ona mohli prinášať svetlo jeho lásky všetkým: jeho svetlo, nie to naše! Prinášať jeho, nie seba samých!“

Pri tejto príležitosti sa 4. februára v monastiery sestier baziliánok v Prešove, konalo stretnutie rehoľníkov Prešovskej archieparchie. V príhovore vladyka Peter Rusnák zasväteným pripomenul, že monastier má byť centrom liturgického a duchovného života. 

„Venujte čas modlitbe, nie je to otázka predpisov ale je to o vzťahu, poslušnosti a láske k sláveniu. A kde inde by to malo takto byť ak nie v monastieroch, kláštoroch. Buďte vzorní v modlitbe!“ Zdôraznil tiež to, že máme žiť podľa príkladu Spasiteľa. Ježiš, napriek tomu, že žil v spoločenstve apoštolov, považoval za veľmi dôležitý práve ten čas, ktorý strávil v osobnej modlitbe s Otcom (On a Otec).  

Po krátkej prestávke sa prítomným prihovoril Ľuboslav Petričko, špirituál kňazského seminára. Nadviazal na slová vladyku Petra a taktiež pripomenul slová Ježiša Krista: „Kto vidí mňa, vidí Otca.“ (Jn 14,9)

V Kristovi sa nám zjavuje Otcova tvár a Svätý Duch zjavuje svoju tvár v tvári každého brata a sestry. Láskou sme boli stvorení a sme povolaní k tomu, aby kerygma bola viditeľná v našich životoch. Ľudia potrebujú vidieť, že žiješ to, čo ohlasuješ. Svoj príhovor ukončil slovami: „Zjavuj Božiu tvár cez dobro, lásku k blížnemu, či dobroprajnosť. Buď jednoducho synom a dcérou Boha.“ 

TK KBS informovala sr. Terézia Bednáriková

Trnavská arcidiecéza 

Na sviatok Obetovania Pána, vo štvrtok 2. februára, pozval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch všetkých rehoľníkov, rehoľné sestry, členov spoločností apoštolského života, zasvätené panny či inak zasvätených Pánovi, pôsobiacich na území Trnavskej arcidiecézy, na stretnutie zasvätených osôb v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Na začiatku svätej omše pri starobylom obrade arcibiskup Ján Orosch požehnal sviece, ktoré symbolizujú Ježiša Krista, pravé svetlo, ktoré rozpoznal Simeon v malom dieťati prinesenom do chrámu. Následný procesiový sprievod mal byť vyjadrením túžby žiť v tomto svetle čnostným životom a prinášať ho do sveta okolo nás. Všetky tieto túžby sa majú osobitne napĺňať v životoch Bohu zasvätených osôb a ako aj v úvode svätej omše arcibiskup Ján povzbudil všetkých prítomných, má vnášať do života človeka radosť zo stretnutia so živým Bohom.

Radosť a nádej zaznievala aj z homílie P. Františka Xaverského Olberta, OFM, gvardiána trnavskej komunity františkánov. Kazateľ nadviazal na arcibiskupove slová a povzbudil zasvätených naučiť sa podľa vzoru Simeona, ktorý v malom dieťati videl Spasiteľa sveta, prevziať do svojich životov Boží pohľad. Ako hovoril známy umelec Michelangelo, každý mramor v sebe nosí sochu a úlohou sochára je ju vyslobodiť. Rovnako aj zasvätený človek nemá vidieť len to, čo vidno na prvý pohľad, ale hľadieť na druhých ľudí Božími očami, ktoré vidia nielen súčasný stav, ale tiež potenciál človeka. Boh v mladej dievčine z Nazareta videl budúcu Božiu matku, v obyčajnom rybárovi Šimonovi Skalu Cirkvi a prvého pápeža, či v prenasledovateľovi Šavlovi neskoršieho apoštola národov, ktorému nebolo páru. Preto pohľad zasvätených osôb vždy musí v sebe niesť aj túto nádej, nezlomnú dôveru v človeka a v plán, ktorý s ním Boh má. Františkán pokračoval poukázaním aj na vzor rodičov Pána Ježiša, ktorí dodržali, čo od nich Zákon vyžadoval – čo prepojil s potrebou dodržiavať aj v jednotlivých rehoľných komunitách reguly zakladateľov a žiť podľa charizmy, ktoré so sebou nesú. Naučiť sa žiť medzi dvoma extrémami – prílišnou rigidnosťou až legalizmom, dodržiavaním litery zákona na jednej strane a akýmsi voľnomyšlienkarstvom a odmietaním vždy platných hodnôt ako zastaralých na strane druhej. Pozval budovať rehoľné komunity na dostatočne pevných, no súčasne dostatočne pružných pilieroch, ktoré neuzavrú rehoľníka pred svetom, no zároveň ho ani doňho príliš neponoria.

V závere svätej omše trnavský arcibiskup Ján Orosch poďakoval za hodnotné slová príhovoru pátra Františka a pozval všetkých zúčastnených pamätať aj na starších spolubratov a spolusestry z radov zasvätených. Spomínal na početných pátrov, rehoľné sestry i iných Bohu zasvätených, ktorí výrazným spôsobom ovplyvnili jeho vlastný život a vzdal česť ich pamiatke. Ešte z detských čias z Dunajskej Lužnej spomenul sestry dominikánky, ktoré sa starali o deti mamičiek s tuberkulózou s veľkou láskou starostlivosťou a nebáli sa na ulici nahlas modliť ruženec ani v čase tvrdej totality. Duchovným otcom týchto sestier v tom čase bol P. Akvinas Gabura, OP, ktorý tiež svojou láskavosťou a zároveň vzdelanosťou obohatil životy mnohých. Z neskorších rokov spomenul rôzne osobnosti z radov saleziánov, vincentínov, kapucínov, františkánov, jezuitov, benediktínov,… ale tiež sestry vincentky, satmárky, premonštrátky, krížové sestry, školské sestry, uršulínky a mnohé iné. Padli mená ako P. Ján Hutyra, CM, P. Marek Izák, OFM, P. Alojz Litva, SJ či Don Alojz Koza, SDB. Na záver príhovoru pripomenul, že v Trnavskej arcidiecéze máme tiež zasvätené panny, ktoré skryto slúžia na svojich pracoviskách a vnášajú Kristovo svetlo všade, kam ich Pán posiela – nenápadne a s pokorou. Nezabudol spomenúť ani rehoľníkov – biskupov pochovaných v miestnej katedrále a za všetkých zosnulých sa so zúčastnenými pomodlil.

Po slávnostnej svätej omši boli všetci zúčastnení pozvaní na pohostenie na Arcibiskupský úrad v Trnave, kde zotrvali v družných rozhovoroch a vzájomných povzbudeniach.

TK KBS informoval Juraj Švec

Aktualizované v pondelok 6. februára 2023

Zdroj: TK KBS